Ekonomi

Fed toplantısı ve Powell’ın mesajları

Piyasa Gündemi

Vaka sayılarındaki artış ve sıkılaşan tedbirler aşağı yönlü önemli risk unsurları olarak gündemdeki yerini koruyor. ABD Başkanı Biden, Amerikan üretimi ve Amerikan ürünlerinin kullanılmasını önceleyen kararnameyi imzalarken, ABD – Çin ilişkilerinin yeni dönemdeki seyri takip edilecek konu başlıkları arasında yer almaktadır. Bugün sona erecek olan Fed toplantısı ve toplantının ardından Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları önemli olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    16:30 ABD – Dayanıklı Mal Siparişleri Önem: Yüksek
•    22:00 ABD  – Fed Faiz Kararı Önem: Yüksek 

BIST-100 Güne Başlangıç

Salgın kaynaklı endişelerle son dönemde baskı altında kalan küresel hisse piyasalarında dün dalgalı bir görünüm izlenirken, Avrupa borsalarında alımlar etkili oldu. Gün içerisinde satıcılı bir seyrin yaşandığı BIST-100 Endeksi günün ilerleyen bölümünde kayıplarını belirli ölçüde geri aldı ve günü %0,27’lik düşüşle 1.536,11 puandan tamamladı. ABD borsaları dün günü sınırlı kayıplarla tamamlarken, ABD vadelileri bu sabah karışık bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında da karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne yataya yakın hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,34 – 7,35 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,36’lı seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Dün güne düşüşle başlayarak uzun süredir takip ettiğimiz yükselen trendin altına sarkan endekste gün içinde hacimsiz gelen alımlarla yeniden bu trendin üzerine çıkıldı. Devamında günün son bölümünde gelen satışlarla dün 1.540’ta bulunan bu trendin hemen altında 1.536’dan kapanış gerçekleşti. Dün de bahsettiğimiz gibi bu trendin altında izlediğimiz ilk önemli destek, son haftalardaki düzeltmelerde görülen dip seviye olan 1.508 seviyesi. Trendin altında kapanışların devamı negatif görünümü destekleyecekken, 1.508 seviyesinin de altına sarkılması satışları sertleştirebilir. Endekste yukarı yönlü hareketlere ise daha önce görülen zirvelerin bulunduğu 1.568 ve 1.582 seviyeleri geçilemediği sürece temkinli yaklaşmak gerektiğini düşünüyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı