Gündem

FX Piyasaları

USD/TRY: Cuma günü ABD’den mayıs ayı tarım dışı istihdam verisi izlendi. Olumlu gelen ADP özel sektör verisi sonrası, tarım dışı istihdam 559 bin kişi artarak beklentilerin altında kaldı. Veriyle birlikte ABD 10 yıllıkların faizi %1,63’lerden %1,55’lere kadar gevşedi, bugün ise %1,58’lerde. Cuma günü 89,8 seviyesine kadar gevşeyen dolar endeksi (DXY), Yellen’ın faizlerin biraz yükselmesinin olumlu olacağına yönelik değerlendirmeleri ile bugün 90,3’lerde. İstihdam verileri sonrası oluşan olumlu havaya karşılık faize yönelik yorumlar ise bu hafta açıklanacak ABD TÜFE verisini daha önemli hale getirmiş durumda. Cuma günü Türkiye’ye ilişkin değerlendirme yapması beklenen Moody’s, kredi notu ve görünümüne ilişkin bir güncelleme yapmadı ve kredi notunu B2 ve görünümü negatif olarak tutmakta. Gelişen ülke para birimlerinde bugün anlamlı bir hareket gözlenmiyor, USD/TL kuru, yatay 8,66’larda. Kurda 8,75 – 8,8050 ve 8,87 sıralı dirençler olarak izlenebilir. Aşağıda ise 8,6250 – 8,56 ve 8,5150 sıralı destek konumundalar. Yurtiçinde bugün Hazine’nin düzenleyeceği iki borçlanma ihalesi izlenecek. Ayrıca Hazine Mayıs ayı nakit dengesini açıklayacak.

EUR/USD: Cuma günü beklentilerin altında kalan ABD mayıs ayı tarım dışı istihdam verisi sonrası parite 1,2186’ya kadar yükseliş kaydetti. Bu hafta Avrupa tarafında gözler perşembe günkü ECB toplantısında olacak. Toplantıda herhangi bir politika değişikliği beklenmese de varlık alımlarının ne zaman azalacağı ve ne zaman bitebileceğine dair mesajlar izlenecektir. Paritede teknik seviyelere bakıldığında, aşağıda 1.2050/70 destek bölgesi güçlü. Bu desteğin kırılması durumunda 1,1995 seviyesine kadar düşüş görülebilir. Öte yandan, olası yükselişlerde 1,22 önemli gözüküyor. Bu seviyenin üzerindeki bir kalıcılıkta 1,2240 hedef olabilir.

XAU/USD: Cuma günü ABD’de beklentilerin altında kalan tarım dışı istihdam verisinden destek bulan değerli maden geçtiğimiz haftayı %1,1 artıda 1.891 seviyesinde kapattı. ABD tahvil getirilerindeki düşüş ve faiz oranlarında bir süre daha artışa gidilmeyeceğine dair beklentiler değerli madende kayıpları sınırlandırıyor. Teknik seviyelere baktığımızda aşağı yönlü fiyatlamalarda 1.875 ve 1.850 desteği takip edilebilir. Olası yükselişlerde ise ilk hedef 1.900 seviyesi olarak görünmekte.

 
FX Raporu’muzun pdf halini görüntülemek için tıklayınız…

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı