Gündem

Gaziantep’te ‘akıllı kamera’ protokolü

GAZİANTEP (İGFA) – Bu kapsamda yürütülen çalışmalarda HAVELSAN’ın Akıllı ve Güvenli Şehirler alanında imkan ve kabiliyetlerini birleştirilecek, görüntüleme sistemlerinden alınan veriler için tasarlanmış, sahadan gelen görüntülerin eş zamanlı olarak analiz edildiği, donanım ve platformdan bağımsız yapay zeka destekli video analiz yazılımı Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin sistemleri ile entegre edilerek kullanılacak.

Yangınla mücadele kapsamında ise bu yazılımın “Olay gerçekleşmeden tespit imkânı” özelliğiyle erken müdahale edilerek yangına karşı önlem alınması sağlanacak ve yangın, kavga, silah çekme gibi durumlarda olay tespitiyle de müdahale imkanı olacak. Yerli ve milli yapay zeka destekli yazılımla mevcut görüntüleme cihazlarıyla kolay entegrasyon sağlanarak kişi yoğunluk analizi, şüpheli kişi/cisim takibi de yapılabilecek.

YAPAY ZEKA DESTEKLİ ÇALIŞMALAR NETİCESİNDE İKİ ÜRÜN ORTAYA ÇIKARDIK

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Acar verdiği demeçte, akıllı şehirler konusunda uzun zamandır yapılan çalışmalara değinerek, “Kent güvenlik yönetim sistemleri, bütün Türkiye’nin 81 vilayetini kapsayan tüm kamera entegrasyonları ve video analiz uygulamalarının yazılımlarını geliştirmiştik. Bu anlamda edindiğimiz bilgi, birikim, tecrübenin ve bu anlamda görüntü kıymetlendirme, görüntüden yeni özellikler çıkarma gibi konularda yaptığımız yapay zeka destekli çalışmalar neticesinde iki ürün ortaya çıkardık. Bunlardan bir tanesi Orbit dediğimiz ‘veri kamera yönetim sistemi ‘diğeri ise Eyeminer dediğimiz ‘video analiz’ yani video görüntülerini data olarak alıp yapay zeka tarafından incelenip daha sonra buralarda birtakım anomalilerin yanlış veya olumsuz durumların tespit edilmesi gibi. Örneğin kayıp çocuk” diye konuştu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Acar protokolü imzalarken Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da eşlik etti.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
canlı casino siteleri
Konya Haber - Sa癟 Ekimi Fiyatlar覺 -