Gündem

Güçlü kar beklentileri yükselişi destekliyor…

ABD borsalarında yeni zirvelerle haftaya başlıyoruz. Delta varyantı endişesi ile son dönemde baskı altında kalan, ekonominin açılmasına duyarlı, banka, enerji, demir-çelik, otomotiv hisseleri yükselişte başı çekiyor. Ancak reflasyon senaryosuna geri döndüğümüzü söylemek için henüz erken. Emtia fiyatlarındaki gerileme ve tahvil piyasasındaki yükseliş yavaşlama endişesinin sürdüğünü gösteriyor.

İngiltere, Rusya, ABD gibi büyük ülkelerde ve İspanya, Portekiz, Yunanistan gibi Avrupa’nın turizm merkezlerinde vaka sayısındaki artış salgın ile toplumsal hareketlilik arasındaki bağın kopmadığını göstererek yatırımcıları korkutuyor.

Türkiye ekonomisi gerek salgına karşı mücadele gerekse büyüme cephesinde gelişmekte olan piyasalardan pozitif ayrışıyor. Ancak bu ayrışma piyasa fiyatlarına henüz yansımıyor. MSCI Türkiye Cuma günü %1,2, ay başından beri %2,3 yükselişle en iyi tepki veren gelişmekte olan borsalar arasında yer alıyor. Ancak sene başından beri %21 kayıpla halen en kötü borsayız.
Vaka sayısında Avrupa’nın turizm merkezlerinin üçte birine inmemiz Türkiye’yi yeniden bir turizm cazibe merkezi haline getirerek bu durumu değiştirebilir.

Dünya borsalarındaki yükselişe paralel Borsa İstanbul’da pozitif bir açılış bekliyoruz. Endeks için destek ve direnç olarak 1,360 1400 seviyeleri öne çıkıyor. Yurtdışı piyasalarda iyimserlik sürerse Borsa İstanbul hafta içinde 1.400 seviyesindeki direncini deneyebilir. Türk lirasının pozitif ayrışması Borsa İstanbul’u destekliyor.

İkinci çeyrek kar beklentileri ve küresel yükselişe paralel Ereğli, Tüpraş, Petkim yükselişte öncü olmasını bekliyoruz. Özel bankalarda Yapı ve Garanti, sigorta şirketlerinde Aksigorta ve Türkiye Sigorta öne çıkıyor. Anadolu Grubu Holding yerine Anadolu Efes, Coca cola, Migros gibi iştiraklerini almayı tercih ediyoruz.

Haberler & Makro Ekonomi
Haziran ayında otomotiv ürteimi %3.8 arttı
OSD’ye göre, otomotiv üretim hacmi Haziran ayında yıllık bazda %3,8 artışla 107 bin araca artarken, 1Y21 kümülatif rakamını yıllık %23,3 artışla 640 bin araca taşıdı. Sektörün ihracat hacmi Haziran ayında yıllık bazda 71 bin araçla yatay seyrederek 1Y21’da yıllık bazda %14,8 artışla 462 bin araca getirdi. OSD, devam eden çip sorunu nedeniyle 2021 için sektör ihracat hacmi hedefini önceki 1.100 bin araçtan 1.020 bin araca revize etti.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı