Gündem

Günlük strateji

Bugün Ne Bekliyoruz?

 Yeni varyant ile ilgili karışık haber akışı piyasaların kısa vadeli risk iştahında belirleyici unsur olmaya devam etmektedir. ABD endekslerinin günü yükselişle tamamlamalarının ardından Asya’da bu sabah pozitif bir fiyatlama görmekteyiz. ABD endeks vadelileri yatay seyretmektedir. Bugün küresel veri takviminde ABD’de Kasım ayı PCE enflasyon verisi öne çıkıyor. TÜFE’nin Kasım’da yıllık %6,8 ile 1982’den beri en sert artışı yapmasının ardından PCE rakamları piyasanın enflasyon beklentileri açısından önemli olacaktır. Fed’in dikkate aldığı çekirdek PCE Ekim’de yıllık %4,1 ile Ocak 1991’den bu yana en güçlü artışı yapmıştı. Gün içerisinde ABD’de izlenecek diğer veriler dayanıklı mal siparişleri, Michigan Tüketici Güven Endeksi ve yeni konut satışları olacak. Yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 16 Aralık Perşembe günkü Para Politikası Toplantısı’nın (PPK) özetini yayınlayacak. Yılın son para politikası toplantısında politika faizini 100bp indiren banka 2022’nin ilk çeyreğinde izlemede kalınacağının sinyalini vermişti. Bugün, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati başkanlığında Finansal İstikrar Komitesi toplanacak. TÜİK, haftalık para ve banka istatistiklerini yayınlayacak. Kur tarafında volatilitenin azaldığını görmekle birlikte hisse senedi piyasasında her iki yönde de hafta boyunca yaşanan sert hareketler devam etmektedir. Borsa İstanbul’da yüksek volatilite devam ederken temkinli duruşun korunması gerektiğini düşünmekteyiz.

Piyasalarda Dün Ne Oldu?

Küresel piyasalarda dün Avrupa endekslerinde farklı oranlarda yukarı yönlü hareketler kaydedilerek pozitif görünüm ortaya kondu. DAX Endeksi %0,95, FTSE 100 Endeksi %0,61 ve CAC 40 Endeksi %1,24 artış yaşadı. EUR/USD paritesi %0,49 artışla 1,134’e doğru yükselirken bunun karşılığında Dolar Endeksi (DXY) %0,46 düşüş ile 96 puana doğru geriledi. ABD tarafında Nasdaq Bileşik Endeksi %1,18 artış ile öncü olurken S&P 500 ve Dow Jones Endeksleri de sırasıyla %0,98-%0,74 oranında artış kaydetti. ABD 10 yıllık tahvil faizi 1,7 baz puan düşüş ile %1,457 oldu. Emtia ürünlerinden Brent Petrol, %1,74 artış ile varil başına 75,5 USD’ye yükseldi. Değerli metallerden ons altın, gün ortasından sonra başlattığı yukarı yönlü hareketi ile yaklaşık 1 ay sonra ilk defa 1.800 USD’nin üzerinde kapanış gerçekleştirdi. ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nin (FDA); ilaç firması Pfizer’ın Kovid-19’a karşı geliştirdiği, ağızdan alınan ilk tedavi yöntemi olan ilaca “acil kullanım” onayı verdiği açıklandı.

BİST100 Endeksi dün günü, %4,64 düşüş ile küresel borsalardan negatif ayrışarak 1.804,15 puandan tamamladı. USD/TRY ve EUR/TRY kurları sırasıyla %0,99 ve %0,80 oranında düştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni açıklanan kur korumalı vadeli TL mevduatı programının amacına ulaştığını, kurun dengeye oturmasının herkesi olumlu etkileyeceğini bildirdi. Kurdaki gerilemeye bağlı olarak gram altın da 705 TL seviyelerinde işlem gördü.

Kaynak Piramit Menkul Kıymetler
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı