Sponsorlu Bağlantılar

Hades Revisited Dizisine Bakış Açımız

Dinleyecek birine 1980’lerin en sevdiğim animasyon dizisinin Ulysses 31 olduğunu söylediğimde , genellikle birkaç dakika bana inanamayarak bakıyorlar ve sonra Battle of the Planets veya Macross hakkında mırıldanarak çekip gidiyorlar . On yılın ardından çıkan tüm harika animeler arasında neden Ulysses 31 gibi bir papazın yumurtasını seçeyim ki ? Benimle birlikte ol, açıklamaya çalışacağım…

İlk olarak 1981’de televizyonda yayınlanan Ulysses 31 , bir Fransız/Japon ortak yapımıydı. Seri, akıllıca Yunan efsanesi Odysseus’u alıp bir uzay operası formatında ayarladı ve 2001: A Space Odyssey, Star Wars ve hatta yetmişlerin animesi Captain Harlock gibi farklı bilimkurgu kaynaklarından özgürce ödünç aldı .

Odyssey adlı devasa bir geminin komutanı Ulysses, bir robot Cyclops’u öldürerek, farkında olmadan tanrıların gazabına uğrar ve kendisini bilinmeyen bir galakside kaybolmuş olarak bulur. Ulysses, dünyaya geri dönmek ve donmuş arkadaşlarını canlandırmak için (oğlu Telemachus, Yumi adında mavi tenli bir uzaylı kız ve Nono adında bir robot ile birlikte) Hades Krallığını bulmak zorundadır. Seyahatleri sırasında Yunan efsanesinden çeşitli karakterlerle ya da en azından onların 31. Yüzyıldaki eşdeğerleriyle tanışır: Sisyphus, Chronos, Orpheus ve Atlas, eski muadillerinden biraz farklı olsa da, hepsi oradadır.

Benim gibi bir hayran için bile Ulysses 31’in birkaç kusuru var: çocuklar sinir bozucu; Nono robot, uyumsuz bir dikkat dağıtıcıdır ve olay örgüsü için çok az değeri vardır ve Ulysses’in kendisi bile üç boyutludan daha az bir karakterdir. Animasyon da kibarca değişken olarak tanımlanabilir – bazı sahneler kötü işlenmiş ve canlandırılmıştır, bazıları ise en azından zamanları için mükemmel görünebilir. Dizinin daha iyi sekanslarının muhtemelen, kanlı başyapıtlar Hokyuto no Ken (burada daha çok Fist of the Northstar olarak bilinir) ve Vampire Hunter D’ yi yönetmeye devam eden Ortak Animasyon Direktörü Toyoo Ashida tarafından denetlendiğini öneririm .

Ulysses 31’in gerçekten parladığı yer, üretim tasarımında. Daha iyi anlarında, dizi oldukça çarpıcı görsellere sahip: Uzayda devasa Yunan harabeleri arasında yavaşça süzülen Odyssey’nin gerçeküstü görüntüsü; tanrıların hayaletimsi, sert yüzleri; hepsi eterik bir mavi palette tasvir edilen sonsuz ceza sahneleri. Sekiz yaşında biri olarak, dizinin görünümü beni büyüledi – daha önce çok sayıda ‘uzayda kayıp’ türü gösteriler izlemiştim (yeterince komik, Lost in Space dahil ), ama daha önce hiçbir şey görmemiştim. uzayın ıssız yalnızlığına, boş bir boşlukta kaybolmanın nasıl bir his olduğuna dair çok güçlü bir duygu.

https://filmizle.run/dizi/planet-earth-2-izle/

Müzik -yine biraz eski olsa da- harika ve hikayeyi diyalogdan çok daha etkili bir şekilde anlatıyor; tanrıların lanetli yürüyüşünü duyar duymaz, Ulysses’in başının büyük belada olduğunu biliyoruz.

Tanrılardan bahsetmişken: onlar dizideki en iyi karakterlerdir. Ulysses’in eve dönüş yolunu engellemek için galaksideki herkesi manipüle etme biçimleri son derece kötü ve yapımcıların bazen atmosferi söndüren mizah anlarını dahil etmek zorunda hissetmeleri oldukça şaşırtıcı değil – onlar olmasaydı şov kesintisiz olabilirdi. kasvetli ve sonuçta bu çocuklar içindi.

Komik rölyefle bile, Ulysses 31 muazzam bir başarı değildi; sadece 26 bölüm sürdü – başlangıçta planlanandan çok daha kısa. Sadece takip eden yıllarda şov bir kült kazandı – Fox Kids kanalında uzun tekrarların ardından tüm dizinin DVD’de yayınlanması 2004 yılına kadar sürdü.

Birçok kişi The Mysterious Cities of Gold’u tercih ettiklerini söylese de (bir başka Japon/Fransız ortak yapımı, birkaç yıl sonra daha büyük bir başarı ile televizyonda yayınlandı), Yunan mitolojisi, bilim kurgu ve anime için şimdiye kadar görülmemiş bir hayranlık uyandıran Ulysses 31’di. beni terk etti ve şimdi izlediğimde bile, program yapımcılarının tam olarak ruh halini aldığı o garip sahnelerde, Ulysses 31 bana hala aynı kozmik ürperti veriyor.

Kaynak: https://filmizle.run/

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı