Ekonomi

Hisse piyasaları dalgalı seyrederken, yurt içinde enflasyon rakamları açıklanacak

Piyasa Gündemi

Pfizer ve BioNTech’in aşısının dün İngiltere’den onay almasına karşın Avrupa’da vaka artışlarına bağlı olarak bazı ülkelerde tedbirlerin sıkılaştığı görülüyor. Aşı cephesindeki olumlu gelişmeler ve izin başvuruları önemini korurken, salgın kaynaklı endişeler gündemdeki yerini koruyor. Bugün yurt içinde kasım ayı enflasyon rakamları yakından izlenecek olup, konsensüs beklentiler aylık %1,00 oranında artış olması yönünde şekilleniyor. (Gedik Yatırım: %1,45)

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    10:00 Türkiye – TÜFE/ÜFE Önem: Yüksek
•    18:00 ABD – ISM Hizmet PMI Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Aşı kaynaklı olumlu gelişmeler genel olarak risk iştahını desteklerken, salgın kaynaklı riskler zaman zaman baskı oluşturuyor. Küresel hisse piyasalarında dün dalgalı bir fiyatlama görülürken, ABD’de teşvik paketi gelişmeleri izleniyor. BIST-100 Endeksi de dalgalı bir seyir izleyerek günü yatay bir kapanışla 1.325,49 puandan tamamladı. ABD borsaları günü karışık kapanışlarla tamamlarken, ABD vadelilerinde bu sabah yataya yakın karışık bir seyir izleniyor. Asya piyasalarında karışık bir görünüm hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif satıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 7,83 – 7,84 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:40 itibariyle 7,85’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne yataya yakın bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

Hafta başında sert hareketler gözlenen BIST 100 Endeksi’nde dün yurtdışı ile uyumlu daha stabil bir görünüm vardı. Endekste son haftalarda bahsettiğimiz negatif uyumsuzluklar devam ediyor ve önceki gün olduğu gibi zaman zaman sektörel bazlı hareketlerin neden olduğu sert tepkiler yaşansa da yukarı gitmekte zorlanıldığı görülüyor. Bununla birlikte henüz bir düzeltmenin başladığını işaret edecek bir destek kırılımı da gerçekleşmedi. Aşağıda hafta başından beri bahsettiğimiz 1.290 bu noktada önemli bir gösterge olmaya devam ediyor. 1.320 üzerinde kalınması ise daha önceki zirve olan 1.350 ve devamında mart ayında başlayan ve bugüne kadar devam eden yükselen kanalın üst bandının bulunduğu 1.370 -1.380 civarını gündeme getirebilir.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı