Sponsorlu Bağlantılar

Hurdacı

Hurdacı

Evlerde, iş yerlerinde ve fabrikalarda kullanılan ve işlevini yitirmiş ürünler hurda olarak adlandırılıyor. Ayrıca fabrikaların üretim artıkları da hurda olarak anılabiliyor. Bu hurdaların atıl durumda olması çevre kirliliğine neden oluyor. Bu nedenle de hurdaların hurdacılar aracılığıyla değerlendirilmesi gerekiyor. Kocaeli’nin başta Gebze ilçesi olmak üzere tüm ilçelerinde hizmet veren hurdacı yaşam alanlarında ortaya çıkan hurdaların tonaja bağlı alımını yapıyor.

Geri Dönüşüme Katkı Sağlayan Hurdalar

Mekanlarda yer kaplayan hurdaların alımın yapan firma ücret karşılığında aldığı bu hurdaların geri dönüşüme kazandırılması adına çalışıyor. Böylelikle hem ülke ekonomisinin canlanmasını sağlıyor hem de hurdalar nedeniyle ortaya çıkan kirliliklerin giderilmesini sağlıyor.

Geri dönüşüme katkı sağlayan firmanın ücretlerini ödeyerek aldığı hurdalardan bazıları ise şunlar oluyor;

*demir hurdaları

*çinko hurdaları

*sarı hurdaları

*ikinci el trafo

*kağıt hurdaları

*konteyner hurdaları

*kepenk hurdaları

*elektrik motoru hurdaları

*alüminyum hurdaları

*boru hurdaları

Bu hurda türleri ve daha fazlası için hizmet veren firma hurdalar için yerinde alım imkanı sunuyor. Böylelikle hurdalar için uygun fiyatlar doğru ölçümlerle belirlenmiş oluyor.

Fabrika Hurda Alımları

Hurda sektöründeki deneyimi sayesinde çalışmaya devam eden firma kişilerden hurda alımı yaptığı gibi anlaşmalı olduğu fabrikalardan da hurda alımı yapıyor. Fabrikaların üretimleri sonucunda ortaya çıkan demir, bakır veya çinko gibi farklı hurdalar anlaşmada belirlenen fiyatlar karşılığında belirli aralıklarla alınıyor. Bu sayede fabrikalarda artan malzemeler yer kaplamıyor aynı zamanda da geri dönüştürülmüş oluyor.

Hurdaların Alım Fiyatları

Firma tarafından alım yapılan hurdaların fiyatları piyasadaki hareketliliğe bağlı olarak güncelleniyor. Bu nedenle fiyatların satış öncesinde öğrenilmesi gerekiyor. Hurda demir fiyatları öğrenmek isteyenler fiyat bölümüne girerek ellerinde bulunan demir hurdasının özelliğine göre fiyat bilgisine ulaşabiliyorlar. Demir hurdalarında fiyatlar dkp, ekstra, 1.grup, 2.grup hurda ve demir talaşı hurdası olmasına bağlı olarak değişiyor.

 

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı