Gündem

“İkili sirkülasyon” modeli Çin’in gelişmesine damga vuracak

Son dönemde, Çin basınında ve uluslararası medya kuruluşlarında Çin’in büyüme modelini değiştirecek yeni stratejiyle ilgili ayrıntılar yer almaya başladı.

“İkili sirkülasyon” konseptinin iki ayağı bulunuyor. Bunlardan ilki, yurt içindeki ekonomik faaliyetleri temsil eden iç sirkülasyon; diğeri ise dış sirkülasyon, yani Çin ekonomisinin dünyayla ekonomik bağı.

Yeni model, Çin’in kalkınmasının uluslararası ticarete bağımlılığını azaltıp, iç piyasayı güçlendirmeyi amaçladığına da işaret ediyor.

Bu değişikliğin ardındaki nedenlerden birinin COVID-19 salgınının dünya üzerindeki etkileri nedeniyle Çin ekonomisinin karşı karşıya olduğu karmaşık dış ortam olduğu belirtiliyor.

Bir diğer neden ise Washington’un dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ayrışma yaratma, Çin’in ekonomik ve teknolojik gelişmesini engelleme çabaları sonucunda Çin-ABD ilişkilerinin kötüleşmesi olarak görülüyor.

Söz konusu stratejinin nasıl uygulanacağına ilişkin ayrıntılar hâlâ ele alınırken, ekonomistlere göre, iç ekonominin güçlendirilmesi için öncelikle tüketimin artırılması büyük önem taşıyor. Çin’de iç tüketim GSYİH’nin yüzde 55’ine tekabül ediyor. Söz konusu hedefin gerçekleşmesi için de halkın gelir seviyesinin artırılması ve gelir dağılımındaki dengenin yükseltilmesi amaçlanıyor.

Buna ek olarak, tek taraflılık ve korumacılığın dünya çapında yükselmesi, Çin’in uzun vadeli planlara başvurmasına neden oluyor.

Çin, arazi, sermaye, kalifiye personel, bilim ve teknoloji ve diğer bazı kaynakların en uygun şekilde kullanılmasını da güvence altına almayı planlıyor.

İkili sirkülasyon modeli, ihracat yapan şirketler ve yatırımcılar için yeni fırsatlar sunarken, borsa ve tahvil piyasalarının dışa açılması, yabancı yatırımcılara hem iç hem de uluslararası sirkülasyonda rol alan Çinli şirketlerle temas kurma imkânı tanıyacak.

Çin’de, ayrıca şu an ekonomik kalkınmanın önemli lokomotifleri olan inovasyon ile büyük veri ve 5G alanlarını kapsayan dijital ekonomiye verilen önem artırılacak.

Ancak yeni model, Çin ekonomisinin “içe kapanacağı” anlamına gelmiyor; bilakis, son 40 yıldaki dışa açık uygulamalardan büyük fayda gören Çin, bu yolda ilerlemeye devam edecek.

Çinli ekonomistlere göre, Çin, ekonominin açıklığını sürdürmek için yabancı sermaye çekmeye, Kuşak ve Yol’un inşasını hızlandırmaya, daha fazla serbest ticaret anlaşması yaparak serbest ticaret bölgeleri ve limanlarını en iyi şekilde kullanmaya devam edecek.

İç talebin artmasıyla Çinli şirketlere yatırım yapmak, yabancı yatırımcılar için doğru bir strateji olacak. Trump yönetiminin, Çin’in yonga tedarikine yasak getirmesi, Çin’de yonga geliştirme ve üretme adımlarını da hızlandırdı. Dolayısıyla bu alanda faaliyet gösteren Çinli şirketler de yabancı yatırımcılara büyük fırsatlar sunacak.

 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı