Gündem

Kayseri Mimarlık Haftası ‘Çiçek’ açtı

Vali Gökmen Çiçek, 3-8 Ekim tarihleri arasında Kayseri’de düzenlenen ana teması “Güncel Koşulların Mimarlığı” olarak belirlenen Kayseri Mimarlık Festivali’nin gala yemeğine katıldı.

Haber Giriş Tarihi: 09.10.2022 10:15

Haber Güncellenme Tarihi: 09.10.2022 10:15

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Düzenlenen etkinliğe, Kayseri Valisi Gökmen Çiçek’in yanı sıra TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı Dr.Murat Sönmez ve Kayseri Mimarlar Odası’na bağlı Mimarlar katıldı.

Mimar Sinan’ın Kayseri için başlı başına bir değer olduğuna vurgu yapan Vali Çiçek; Kültepe kaniş karum yerleşkesine bakıyorsunuz. Dünyanın ilk ticari anlaşmalarını ilk ticari senet tabletlerini görüyorsunuz. Soğanlı Vadisine gidiyorsunuz. İnsanların kayalar üzerinde ki yaşam sahası oluşturma becerilerine ve hatta bunu sanatsal bir estetiğe dönüştürme yeteneklerine şaşıyorsunuz.

Kapuzbaşı şelalelerinde suyun dağları delerek doğaya şekil vermesini, görkemli Erciyes’in hemen gölgesinde Sultan Sazlığında gürültüden yalıtılmış bir habitatın kendi seslerini, daha yakın bir başka lokasyon olarak yine Hürmetçi Sazlığında yılkı atlarının, mandaların kendi eko sistemleri içinde yaşarken vadileri şekillendiren doğal döngülerini görebiliyorsunuz.

Gevher Nesibe Hatun Şifahanesine bakıyorsunuz Selçuklu dönemi taş işçiliğinin sanata nasıl dönüştüğüne şahit olurken dünya tarihinin bilinen ilk tıp fakültesinde olma ayrıcalığını hissediyorsunuz.

Mimar Sinan başlı başına bir değer. Selimiye camisine belli bir açıdan baktığınızda Erciyes silüyeti sizi selamlar.

Dolayısıyla Kayseri’de mimarlık deyince sadece yapıların yükselmesi anlaşılmaz. Mimarlık denildiğinde Kayseri’de doğanın, tarihin ve hayatın imar edilmesi anlaşılır.” dedi.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu