Sponsorlu Bağlantılar

Kıdem Tazminatı ve Tavan Tutarları

Kıdem Tazminatı ve Tavan Tutarları

işten çıkarılan işçi, çalıştığı her yıl için bir maaşı kadar kıdem tazminatı almaktadır. Aynı zamanda bu tazminatın alınabilmesi için kişinin en az 1 yıl süreyle bu işyerinde çalışmış olması gerekir. 1 yıllık çalışma süresinin ardından kıdem tazminatı alma hakkı ortaya çıkar. İşçinin işveren tarafından işten çıkarılmış olması da yine tazminatın alınabilmesi için gereken bir şarttır.

Kıdem tazminatı tavan tutarı, devletin belirlediği maksimum değerdir. 01.01.2020 tarihi ile 31.12.2020 tarihi arasındaki 2020 yılı kıdem tazminatı tavan tutarı 6.730,15 TL olarak ilan edilmiştir.

Bu tazminatın hesaplanmasında  işçinin aldığı brüt ücret yıllık olarak ele alınır. Her yıl için bir maaş tazminata eklenir. Ayrıca alınan maaşın içerisinde bulunan yol yardımı, yemek, ikramiye ve prim gibi tüm ödemeler tazminat hesabına dahil edilir. Çalışılan her tam yıl, kıdem tazminatına hak kazanır.. İşverenler kıdem tazminatı hesaplarken yıllık kıdem tazminatı tutarını aşmazlar. Tavan tutarın altında kalan yıllık brüt tutarlar  hesaplamada kullanılır.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı