Gündem

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü Zirvesi Moskova’da düzenlendi

Kolektif Güvenlik Antlaşması Örgütü (KGAÖ) Zirvesi dün Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlendi.

Zirvede KGAÖ çerçevesinde koordinasyon, toplu güvenlik sisteminin iyileştirilmesi, bölgesel ve uluslararası kritik meseleler ele alındı. 

Kolektif Güvenlik Anlaşması’nın imzalanmasının 30. yıldönümü ve KGAÖ’nün kurulmasının 20. yıldönümü münasebetiyle düzenlenen zirveye, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukaşenko, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ve Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman katıldı.

Zirvede yapılan açıklamada, KGAÖ Avrasya bölgesindeki kalıcı barışın korumasındaki sorumluluğu üstlendiği bildirildi. Avrasya bölgesinde gerginliğin yumuşatılmasının öneminin vurgulandığı açıklamada, örgütün NATO ile somut işbirliğini yeniden sağlamaya hazır olduğu ifade edildi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu