Ekonomi

Kongre binası basıldı

 

“PİYASANIN ROTASI”

Kongre Binası Basıldı!

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 87,156,982 – tedaviye pozitif cevap veren 56,588,758 – ölü sayısı 1,882,052 kişiye ulaşmıştır.

ABD Başkanlık seçimleri yenilgisini bir türlü kabullenmeyen Trump, yine yapacağını yaptı ve destekçileri kongre binasını basarak ABD tarihinden unutulmaz bir an yaşanmasını tetiklemiştir. Yaşanan olaylarda 4 kişi ölürken, sokağa çıkma yasağı ilanı ile tansiyon düşürülmeye çalışılmaktadır. Olaylar sonrasında ABD kongresi tekrar oturuma başlayarak Biden’in seçilmesini tescillemesini görüşmektedir.

Fed’in toplantı tutanaklarında enflasyona ilişkin risklerin aşağı yönlü olduğu ve virüs ile beraber ekonomik aktivite yavaşlama olacağı vurgusu öne çıkmıştır.

Piyasalarda risk algısı pozitif olarak devam ederken bu noktada ABD tarafında Demokratların Senato’da çoğunluğu sağlamış olması ve teşvik paketi beklentisinin önde olması etkili olmaktadır. Zayıf $ – güçlü € teması etkin olurken, Fed tarafında bu durumu bozacak bir hamlenin gelme ihtimali oldukça zayıflamaktadır.

ABD tahvil piyasasında hareket öne çıkarken, enflasyon beklentilerini yansıtan başa baş tahvillerde yükseliş belirleyici olmaktadır. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1 üzerinde kalıcı olarak, %1,0490 yüksek seviyesine yakın hareket etmektedir. Her ne kadar tahvil faizleri durgunluğu fiyatlasa bile enflasyon beklentilerinden yükseliş başa baş tahvillerde ileriye dönük enflasyona net olarak işaret etmektedir.

Altın fiyatı bu durumdan negatif olarak etkilenmektedir.

NYSE’de 3 Çinli şirkettin kottan çıkarılması tekrar devreye girerken, başka Çin’li şirketlerin de çıkarılabileceği (Alibaba) şeklinde açıklamalar bulunmaktadır.

 

Fiyatlama dinamiklerinde, S&P500 endeksi 3650 seviyesi üzerinde 3763 seviyesinde fiyatlanmaktadır.  Kısa dönemli olarak 3650 üzerinde kalıcılık referans olabilir. ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,0473 seviyesinde bulunurken, %1 seviyesi üzerinde kalıcılığı sürmektedir. Altın $1900 seviyesi üzerinde $1917 seviyesinde bulunmaktadır. EURUSD paritesi 1,2328 seviyesinde bulunmaktadır. USDTRY paritesi 7,3121 seviyesi ile 200 günlük ortalaması altında fiyatlanmaktadır. 5 yıllık CDS (beyaz) 311.385 seviyesi ile 400 seviyesi altında hareket devam etmektedir. Dolar temasında  (klasik ve bloomberg Dolar endeksleri (mor+turuncu) zayıflık devam etmektedir.

 

Gelişmekte olan ülkelerin para birimleri 5 günlük (31 Aralık – 7 Ocak) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Türk Lirası, %1,83 değer kaybı göstermektedir.

 

Kıymetli madenler, 5 günlük (31 Aralık – 7 Ocak) performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %0,98 değer kazancı – Gümüş %2,64 değer kazancı göstermektedir.

 

Türkiye tarafında corona virüsü vaka sayısı 2,283,931 kişiye çıkarken, ölü sayısı 22,070 kişiye ulaşmıştır. Testlerin devreye alınması ile hasta/vaka sayılarında artış devam ederken, toplam test sayısı 25,498,210 kişiye ulaşmıştır. Günlük hasta sayısı (1458) 1500 kişi altında sürmektedir.

 

Bakan Koca: Bugün tespit edilen 1.458 yeni hastamız var. Aktif vaka sayımız durağan seyrediyor. Ağır hasta sayımız sevindirici şekilde azalmaya devam ediyor. Kayıplarımızın sayısında azalma eğilimi var. Birlikte tedbir ve birlikte mücadele ile kazanacağız.

 

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı