Ekonomi

“Kripto Psikoloji” Barış Gürkaş anlatıyor

Türkiye’de Bitcoin ve kripto paraların kolayca ve güvenle alım satımının yapılabildiği BtcTurk, Youtube kanalındaki özel içerikleriyle öne çıkıyor. 

Psikolog Barış Gürkaş, yatırım yaparken kararlarımızı etkileyen etmenleri, ön yargıları, stres yönetimini, yatırım psikolojisini ve daha pek çok konuyu BtcTurk YouTube hesabındaki Kripto-Psikoloji: Barış Gürkaş Anlatıyor’ video serisinde masaya yatırıyor.    

Yatırımın psikolojisine bakış

Barış Gürkaş, serinin ilk videosu olan “Kaybetme Korkusu Psikolojimizi Nasıl Etkiliyor?” başlıklı bölümde beklenti teorisine değinerek kaybetme korkusunun psikolojiye olan yansımalarını anlatıyor. Yatırımlarda söz konusu korkunun, alım satım kararlarına etkisini anlatan Gürkaş, tavsiyelerini izleyicilerle paylaşıyor.

Yatırım fırsatlarını kaçırma korkusuyla baş etme

Gürkaş, “Fırsatı Kaçırma Korkusuyla (Fomo) Nasıl Başa Çıkılır?” başlıklı bölümde günlük hayatta her an karşımıza çıkabilecek, fırsatları kaçırma korkusuyla nasıl baş edilebileceğine değinirken, bu korkunun hem psikolojideki hem de kriptopara piyasasındaki yerini detaylı olarak anlatıyor.

Yatırım kararlarında tüyo ve riskler

Tüyo almanın ve vermenin yakıcı tarafına karşı Psikolog Barış Gürkaş’ın tavsiyeleri ise “Yatırım Yaparken Tüyo Almanın Riskleri” başlıklı bölümde anlatılıyor.

Kontrol duygusunun yatırımlarda taşıdığı önem

Barış Gürkaş, serinin “Yatırım Yaparken Açgözlülük Psikolojisini Tanı!” başlıklı bölümünde ise açgözlülük, doyumsuzluk psikolojisinin etkilerini, yapılan işlemlerde kontrol duygusunun elden kaçırılmaması gerektiğini izleyicilere aktarıyor.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı