Ekonomi

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Haftalık işsizlik maaşı başvurularının salgın önlemlerinin ekonomideki tahribatı ortaya koymasıyla karışık seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu?

Dün ABD piyasaları, 21 Kasım haftasina ilişkin haftalık işsizlik maaşı başvuruları verisinin 778K seviyesinde, beklentinin kötü seviyede gerçekleşmesi sonrasında günü karışık seyirle tamamladı. Verideki görünüm, endişe verici boyutlara ulaşan vaka sayılarının ve devreye alınan kısıtlamaların ABD ekonomisindeki salgın tahribatını artırdığına işaret ediyor. Ancak Kasım ayı FOMC toplantı tutanaklarında Fed’in varlık alımları yoluyla ekonomiyi desteklemeye devam edeceğinin vurgulanmasının ilerleyen saatlerde endekse destek sağladığını belirtmek isteriz. Bu bağlamda, Dow Jones endeksi %0,58 değer kaybı ile 29.872,47 puan seviyesinden kapanış yaptı. S&P 500 endeksi %0,16 düşüşle 3.629,65 puandan kapanırken, Nasdaq endeksi de %0,48 artışla 12.094,40 seviyesinden günü tamamladı. Sektörler cephesinde enerji sektörü hisselerinin %2,4 değer kaybıyla en çok değer kaybedenlerin başında geldiği takip edildi.

Bugün ne bekliyoruz?

Bu sabah küresel piyasalarda Şükran Günü tatili nedeniyle işlem hacminin düşük olduğu ve genel olarak pozitif eğilimli seyrin hakim olduğunu görüyoruz. GOÜ piyasaları FOMC toplantı tutanaklarında varlık alımlarının devam edeceğinin altının çizilmesine ek olarak Kore Merkez Bankası’ndan gelen haber akışlarının desteğiyle pozitif eğilimli seyir izliyor. Banka politika faizini % 0,50 seviyesinde bırakırken, 2020 daralma beklentisini %-1,3’den %-1,1’e revize edildi. 2021 için büyüme beklentisi ise % 3 olarak belirlendi. Bankanın 2022 için enflasyon beklentisi %1,5, büyüme beklentisi ise %2,5 oldu. ABD vadeliler cephesinde de ılımlı alıcılı seyir hakim.

Yurt dışında, Euro Bölgesi’nde AMB para politikası toplantı tutanakları gündemimizde olacak. Ayrıca, ABD piyasaları bugün Şükran Günü nedeniyle tatil olacak.

Gelecek gündemde neler var?

Hafta içerisinde, Euro Bölgesi’nde tüketici güveni verisi gündemimizde olacak. Yeni haftada ABD’de ISM imalat ve hizmet PMI verilerine ek olarak istihdam verileri izlenecek. Euro Bölgesi’nde enflasyon ve perakende satışlar verine ek olarak PMI verilerinin revizyonları takip edilecek

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı