Ekonomi

Küresel piyasalar

Küresel piyasalarda fiyatlamalar: Pfizer-Biontech aşısının onaylanması sonrası delta varyantı yayılımının makro etkilerine yönelik endişelerin azalmasıyla alıcılı seyir izledi

Dün piyasalarda neler oldu? Dün ABD piyasaları, Pfizer-Biontech aşısının FDA tarafından onaylanmasından sonra, delta varyantı yayılımının öne çıktığı konjönktörde daha fazla aşının onay alabileceği yönündeki beklentilerin güçlenmesi ile artan ekonomik büyüme iyimserlik eşliğinde alıcılı seyir izledi. Ayrıca, Cuma günü gerçekleşecek olan Jackson Hole toplantısına yönelik öngörüler de görünümde etkili oldu. Fed aylık 120 milyar dolar tutarındaki varlık alımını yıl sonuna doğru azaltmaya başlayabileceğini sözlü yönlendirmelerde vurguluyor. Ancak şimdilerde beklentilerin Jackson Hole toplantısında piyasaları rahatsız edecek bir hamlenin yapılmayacağı yönünde yoğunlaştığını takip edildi. Özellikle Eylül ya da Kasım ayında varlık alımlarının azaltılacağının duyurulabileceği ancak bunun faiz artırımı ile devam etmemekle birlikte yavaş ilerleyebileceği bekleniyor. Bu arada makro veriler cephesinde, ABD imalat PMI öncü verisi aylık bazda 2,2 puan düşüşle 61,2 seviyesinde gerçekleşirken, hizmet verisi de 4,7 puan gerileme ile 55,2 seviyesine düşüş gösterdi. Veriler genel olarak beklentinin altında geldi. Ancak verilerin ekonomik büyüme eşiğinin üzerinde kalmaları nedeniyle piyasalar üzerindeki etkisi ılımlı kaldı. Aşı onayına yönelik gelişmelerin etkisiyle küresel risk algısının güçlenmesi beraberinde ABD 10 yıllık tahvil faizi %1,2650 seviyesine yönelim gösterirken, VIX endeksi 17 seviyesine doğru geriledi. Nasdaq endeksi %1,55 yükselişle 14.943 seviyesinden kapanırken, S&P 500 endeksi %0,85 değer kazancıyla 4.480 seviyesinden günü tamamladı. Dow Jones endeksi de %0,61 artışla 35.336 seviyesinden kapandı. Bilançolar tarafında da, S&P 500 şirketlerinin %90’ının karları açıklandı. Mevcut sonuçlara göre S&P 500 şirketlerinin karlılığının yıllık bazda %94,7 arttığı takip ediliyor.

Bugün ne bekliyoruz? Bu sabah GOÜ piyasalarında da, Pfizer Biontech aşısının onaylanması sonrası delta varyantının makroekonomik yansımalarına ilişkin azalan endişelerle alıcılı seyir görülüyor. MSCI Asya Pasific endeksi bu sabah Japonya ve Güney Kore endekslerindeki yükselişe ek olarak, Çin teknoloji sektörü hisselerinde öne çıkan alımların desteğinde yukarı yönlü eğilimini ikinci günde de devam ettirdi. Ayrıca, Çin cephesinde, PBOC’nin reel ekonomiyi desteklemek için kredi desteğini artıracağı yönündeki haberler de pozitif görünümde etkili oluyor. ABD vadeliler tarafında da, alıcılı seyrin ılımlı tonda devam ettiğini görüyoruz. Bugün ABD’de Richmond Fed imalat endeksi ve yeni konut satışları verileri takip edilecek. Richmond Fed imalat endeksi Ağustos ayı verisinin aylık bazda 2 puan düşüşle 25 seviyesinde gerçekleşmesi tahmin ediliyor. Yeni konut satışlarının da Temmuz ayında aylık bazda %3,3 artışla 699K seviyesinde gerçekleşmesi öngörülüyor

Gelecek gündemde neler var? Yarın ABD’de haftalık mortgage başvuruları ve dayanıklı mal siparişleri verileri takip edilecek. Dayanıklı mal siparişleri Temmuz ayı öncü manşet verisinin aylık bazda %0,3 düşüş kaydettiği öngörülüyor. Çekirdek verinin de %0,5 artış gösterdiği tahmin ediliyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı