Gündem

Mars’ı keşfe giden uzay aracı 8.23 milyon kilometreyi katetti

Mars araştırma uydusu Tiamwen-1 yeryüzünü terk ettiğinden beri sekiz milyon kilometreden fazla yol katetti. Çin Ulusal Uzay Dairesi’nin Ay ve Uzay Keşif Merkezi, bugün yaptığı açıklamada uzay aracının işlevlerini öngörüldüğü şekilde yerine getirdiğini söyledi. Çarşamba günü saat 23.30’da Mars yolundaki araç yeryüzünden tam 8,23  milyon kilometre uzaklıkta bulunuyordu. Aynı saatlerde uydunun taşıdığı birçok  alet otomatik kontrolünü tamamlayarak her şeyin normal durumda olduğunu bildirdi.
 
Çin, söz konusu araştırma uydusunu, uzaya 23 Temmuz günü, bu gezegenin yörüngesine oturtmak, sonra Mars yüzeyine indirmek ve bir mekik aracılığıyla yüzeyde araştırma yapmak; böylece güneş sistemindeki gezegenlerin keşfi yolunda bir ilk adım atmak üzere göndermişti. 
 
Araştırma uydusu, “kızıl gezegen” adı verilen Mars’a Şubat 2021 sıralarında  ulaşacak. Uydu, yörüngeye girdikten sonra iki veya üç ay kadar süreyle yüzeye inecek bir mevki keşfetmek üzere arayışta bulunup daha sonra gezegenin yüzeyine inecek.  

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı