Sponsorlu Bağlantılar

Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Obezite ameliyatı belirli kilo sınırını aşan kişilere uygulanır ve yüksek kiloya sahip olan kişilerin fazla kilolarından kurtulmalarını sağlar. Hastaların vücut kitle indekslerinin hesaplanması ile sahip olmaları gereken normal kiloları hesaplanır ve kilosu fazla çıkan hastalar için bu operasyonlar tercih edilebilir.

Obezite ameliyatı ile vücutta atılması gereken fazla yağların da atılmasını sağlayan bir operasyondur. Bazı hastalarda nadir de olsa hormonal bozukluklardan kaynaklı kilo alımı görülür. Bu hormonların da ameliyat ile düzene girmesi sağlanır.

 

Mide Küçültme Ameliyatı

 

Mide küçültme ameliyatı insanların ömrünü azaltan bir rahatsızlıktır. Birçok hastalığa da zemin hazırlayan hastalıktan kurtulmak için mide küçültme ameliyatları tercih edilebilir.

Vücut alınan gıdalar ile harcanan enerjinin doğru orantılı olması ile sağlıklı yaşamını sürdürür. Aksi durumlarda alınan gıdanın fazla olmasına oranla harcanan enerji az olursa bu durunda vücut fazla yağları vücutta biriktirmeye ve saklamaya başlar. Zaman geçtikçe vücutta kalan yerler kendilerine yer edinir ve her geçen gün vücuttan atılması da zorlaşır. Bu durumda kendi çabaları ile kilo veremeyen hastalar ilgili sağlık kuruluşlarına yönlendirilir ve bir diyetisyen yardımı ile kilolarını vermesi sağlanır. Verilen her türlü çabaya rağmen kiloların vücuttan atılmaması durumunda obezite ameliyatları devreye girer ve kişilerin tekrar sağlıklı yaşamlarına dönmeleri sağlanır.

 

Mide Küçültme Ameliyatı Fiyatları

Mide küçültme ameliyatı tıp alanında hizmet veren birçok kuruluşta gerçekleştirilebilen bir operasyondur. Ameliyata karar veren hastalar tedavi için tercih ettikleri merkezde detaylı bilgiye sahip olabilirler. Ameliyat hakkında gerekli bilgiler ve ücretlendirme konusunda bilgi alındıktan sonra tedaviye başlayabilir ve sağlıklarına kavuştuktan sonra merkezden taburcu olabilirler.

 

Mide küçültme ameliyatı fiyatları her yıl güncel olarak değiştiğinden dolayı güncel fiyatlara ulaşabilmek için sağlık merkezleri ile iletişime geçmek ve yeni fiyatları öğrenmek gerekir. Bazı hastalar belirli koşullarda bu ameliyatı olmaya mecbur olduklarından bu aşamada belirtilen ücretler bu hastalar için değişiklik gösterebilir. Aynı şekilde özel hastaneler ile devlet hastanelerinde de farklı fiyat politikası söz konusudur. Hastalar obezite ameliyatına karar verdikleri anda gerekli araştırmayı yaparak en güncel fiyatlara sahip olabilir.

 

Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

 

Obezite ameliyatı sırasında hastaların midelerine küçük boyutlu bir tüp yerleştirilir. Bu şekilde midenin ince olarak yerinde durması sağlanır. Operasyon sırasında midenin iç kısmına özel içerikli sıvılardan doldurulur ve bu sayede herhangi bir kaçak olup olmadığına bakılır. Acısız bir operasyondur ve hasta kısa sürede iyileşir.

 

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

 

Tüp mide kapalı gerçekleşen bir ameliyattır. Laparoskopik olarak gerçekleştirilen bu ameliyatta hastanın karın bölgesinden açılan birkaç delik ile mideye ulaşılır ve burada mideden fazlalık kısmın alınması sağlanır. Ameliyatın ardından açılan delikler küçük dikişler ile yeniden kapatılır ve hasta iyileşme sürecine girer. Normal koşullarda herhangi bir aksilik çıkmaması durumunda hastalar 3 gün içerisinde hastaneden taburcu olabilirler. Bu süreçte karın bölgesini zorlayıcı hareketlerde bulunmayarak kısa süre içerisinde normal yaşamlarına geri dönebilirler.

 

Tüp Mide Ameliyatı Kimler Olamaz?

Tüp mide ameliyatı olmak için hastalar ön muayeneden geçer. Bu muayene esnasında gerekli şartları taşıyan hastalar için ameliyat kararı alınır. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı olanlar, normal yoldan beslenmesine herhangi bir şekilde engel olamayanlar ve anestezi almak için engel olabilecek derecede kalp damar rahatsızlığı bulunan hastalar bu ameliyat için uygun değildirler. Obezite ameliyatı herhangi bir risk taşımaz bu nedenle ilgili sağlık kuruluşları ile iletişime geçilerek tedavi yöntemleri güvenle tercih edilebilir.

 

 

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı