Ekonomi

Önlemler artıyor

Dünyada aşı üretimi konusunda çalışmalar sürerken, virüsün yayılması sürüyordu. Neticede kuzey yarım kürede sonbaharın bitişi kışın başlangıcı gelirken vaka sayılarında ciddi artışlar var. Artık dünyadaki büyük şehirlerde hastane ve yoğun bakım dolulukları konusunda sırına dayanma haberleri geliyor. Dolayısıyla devletler peşpeşe yeni önlemler açıklıyor. İlk önlemler toplu bulunan yerlere yönelik oluyor.

 

Dün 4 saat süren kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni önlemleri açıkladı. Ardından da İçişleri Bakanlığı detayları paylaştı. Nisan-Mayıs’ta hafta sonları önce büyükşehirlerde sonra ülke genelinde yapılan sokağa çıkma kısıtlaması, bu kez yumuşatılarak 10:00-20:00 saatleri arasında yapılacak. Bu doğrultuda ilk uygulama olarak 21 Kasım Cumartesi günü saat 20.00’den 22 Kasım Pazar günü saat 10.00’a kadar, 22 Kasım Pazar günü saat 20.00’den 23 Kasım Pazartesi günü saat 05.00’e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Tüm illerde 65 yaş ve üzeri kişiler gün içerisinde 10.00-13.00 saatlerinde 1 Ocak 2001 ve sonrasında doğan 20 yaş altı bireyler ise gün içerisinde 13.00-16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek.

 

Cafeler gibi yemek yerlerinde oturarak yemek kalktı hafta içi 10:00-20:00 arası “paket yada gel-al”, diğer zamanlar sadece paket çalışacaklar. Sinemalar yılsonuna kadar kapatılırken kahveler, çay bahçeleri, halı sahaları süresiz kapatıldı.

 

Hergün rekor kırarak ilerleyen BIST100 Endeksinde dün kâr satışlarının etkili olduğu görüldü. Bankaların bile devre kestiği günde Banka Endeksi % 5.31 düşerken BIST 100 % 2.57 düştü ki bu rakamla günün en çok değer kaybeden dünya endeksi oldu. Dünden beri Avrupa, Asya ve ABD’de hafif kayıplar görülüyor.. Global anlamda önemli bir veri bulunmazken TCMB’nin yarın ki toplantısı bizde öne çıkan gündem olmaya devam edecek.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 16 yükselerek yeni rekor kırarken Banka Endeksi %28 yükselerek bu yükselişe katkı sunduydu. Şimdi, 1260 seviyesi BIST100 için destek olarak takip edilebilir.  

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı