Gündem

Ortaokul öğrencileri akranlarını Mars görevine davet ediyor

Ortaokul öğrencileri Kızıl Gezegen’in yüzeyini keşfediyor!

Hisar Okulları ortaokul öğrencileri NASA’nın “Mars Görevi Öğrenci Programı”na katılıyor. NASA, 18 Şubat 2021 tarihinde “Mars 2020 Perseverance” aracını Mars yüzeyine indirmeyi planlıyor. Öğrenciler bu heyecana ortak olmak üzere, Fen Bilimleri öğretmenlerinin rehberliğinde, NASA tarafından düzenlenecek ve yaklaşık 580 bin katılımcıyla gerçekleşecek “Mission to Mars Student Challenge” etkinliğine katılacak. Öğrenciler toplam 5 hafta boyunca NASA tarafından gönderilen yönergeler doğrultusunda bir Mars görevi tasarlayıp hazırlamanın yanı sıra canlı bağlantılarla uzmanlar ile iletişime geçip, yaptıkları çalışmaları tüm dünyadan katılımcılarla paylaşma imkânı da bulacak. 

 

Mars görevine tüm Türkiye’den öğrenciler de katılabiliyor. Türkiye genelindeki 18 yaş altı öğrenciler, bir ebeveyn veya öğretmen rehberliğinde 18 Şubat tarihine kadar https://www.jpl.nasa.gov/edu/mission-to-mars-student-challenge/ adresinden kayıt olabiliyor ve bu öğretici etkinliği deneyimleyebiliyor. NASA 18 Şubat tarihinde öğrenciler için özel bir canlı yayın da yapacak, bu yayını izlemek için de https://www.youtube.com/watch?v=0kraL550Pvs bağlantısı takip edilebilir.

Mars görevi hakkında

NASA’nın, Kızıl Gezegen’i araştırmak amacıyla gönderdiği keşif aracının 7 dakikalık bir iniş ile yüzeye ulaşması ve Jezero Krateri’ne iniş yapması planlanıyor. Mars’a gönderilen keşif aracına “sebat” anlamına gelen Perseverance adı verildi. Araç Mars’a 2011’de gönderilen Curiosity gezginci keşif aracına çok benzer bir tasarıma sahip. Araçta 23 kamera ve 2 mikrofon donanımına ek olarak “Ingenuity” adında uzaktan kumandalı bir keşif helikopteri de mevcut. 

 

Bilimsel düşünme becerisine sahip gençler yetiştiriyoruz

Hisar Okulları Ortaokul Müdürü Betül Gökkaya: “Hisar Okulları olarak öğrencilerimizin her konudaki meraklarını canlı tutup, bunları araştırmaları için çok çeşitli fırsatlar sunuyoruz. Öğrencilerimizin kendini geliştirebileceği bilimsel veya sosyal bir alan bulmasına destek oluyoruz. Bu sayede onların gerçek potansiyelini keşfedip açığa çıkartmayı hedefliyoruz. Onları en iyi şekilde yaşama hazırlamak için; okulumuzda bulunan Kültür ve Sanat Merkezi, Spor Alanları, İnovasyon Merkezi, Yazma Becerileri Merkezi, Bilgisayar ve Fen Laboratuvarları, Mekatronik Atölyesi, “İdeaLab” atölyeleri, Multimedia Laboratuvarı ve Eureka Araştırma Laboratuvarı’ndan faydalanıyoruz. Yürütülen projeler sayesinde onların yaratıcılıklarını besliyor ve bilimsel düşünme becerisine sahip gençler olarak yetişmelerini sağlıyoruz” dedi. 

https://www.hisarschool.k12.tr/

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı