Sponsorlu Bağlantılar

Otlu Peynir Nedir

Otlu Peynir

Van’ın ilkbaharda yeşeren bereketli topraklarından gelen şifalı bitkilerle yapılır. Sadece bir bitkiden değil, birkaç bitkiden yapılan Van otlu cheesegrass, çeşitli isimlerle bilinir. Sirmo, suh, mendi, kekik, heliz ve yabani nane gibi bitkilerle yapılan bu otlu peynir yapmak biraz sabır ve zaman alıyor.

Yöresel otlar ilkbaharda dağ eteklerinde ve yaylalarda hasat edilir ve yemeklerde kullanılmak üzere muhafaza edilir ve peynirlere eklenir. Van yemek kültüründe bu otların çok özel bir yeri vardır. Hakiki bal seçeneklerimizi de değerlendirebilirsiniz.

Tabii ki evde yapmak istiyorsanız Van otlu peynirinin içindekiler listesine göz atmalısınız. Bir bileşenin yokluğu genel tadı bozabilir. Koyun, inek ve keçi sütünden yapılan peynirlere dağlardan toplanan çeşitli otlar eklenerek fermantasyon yapılır.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu