Gündem

Öztrak: “TÜİK enflasyonda ‘ince işçilik’ yapmış”

CHP Sözcüsü Öztrak, bağımsız araştırmacıların açıkladığı enflasyonun TÜİK enflasyonunun iki katından fazla olduğunu açıkladı. Öztrak, açıklamaında şu ifadelere yer verdi:

“CHP Sözcüsü Öztrak, bağımsız araştırmacıların açıkladığı enflasyonun TÜİK enflasyonunun iki katından fazla olduğunu belirterek,  “Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makas ‘turpun büyüğü heybede’ diye bağırıyor. Ekim’de üretici enflasyonu tüketici enflasyonun 26,42 puan üzerinde. Bu bir rekor” dedi.

Ekim ayı enflasyonuyla, devletin kendi alacaklarına uygulayacağı zamların da netleştiğini kaydeden Öztrak, “Maktu harçlara, MTV’ye, damga vergisine, trafik cezalarına, pasaporta yüzde 36,2 zam gelecek. Erdoğan bu zammı yapacak mı? Göreceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

TÜİK’in enflasyon hesabında kullandığı madde sepetindeki 401 ürün ve hizmetin 389’unda fiyat artışı yaşandığına, bunlardan 268’indeki fiyat artışının 12 aylık tüketici enflasyonun üzerinde olduğuna dikkat çeken Öztrak, “En çok ağırlığa sahip ürün gruplarında fiyat artışlarının yüzde 20’nin üzerinde olmasına rağmen manşet enflasyonun yüzde 20’nin hemen altında kalması TÜİK’in ince işçiliğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

Öztrak, sofralardaki yangını artık TÜİK’in rakamlarının bile saklayamadığını ifade ederek, “Son bir yılda karnabahar yüzde 124 zam görmüş. Karnabahar bile olmuş cebe zarar” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Ekim 2021 dönemi enflasyon verileriyle ilgili sosyal medyadan yaptığı açıklamada şunları belirtti:

ENFLASYON TABELADA %20’YE DAYANDI, BAĞIMSIZ ARAŞTIRMACILARA GÖRE %50’YE

Ekim ayı kış mevsiminin kapısıdır. Kapı aralandı. Bu yıl kış, ne yazık ki kara kış. TÜİK’in tüm makyajlarına rağmen, hayat pahalılığı milleti ezip geçiyor. Ekim’de tüketici fiyatları yüzde 2,39 arttı. 12 aylık tüketici enflasyonu ise “ince işçilikle” yüzde 19,89’da kaldı. Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubu’na göre ise 12 aylık enflasyon yüzde 49,87.

TURPUN BÜYÜĞÜ HEYBEDE

Üretici enflasyonunda ise tarihi rekor var. Ekim’de yıllık üretici enflasyonu yüzde 46,31. Yine bu dönemde, ara malı fiyatları yüzde 53,20, enerji fiyatları yüzde 72,63 artış göstermiş. Bunların bir süre sonra tüketiciye yansıması ise kaçınılmaz. Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makas “turpun büyüğü heybede” diye bağırıyor. Ekim’de üretici enflasyonu tüketici enflasyonun 26,42 puan üzerinde. Bu da ayrı bir rekor…

SON TAHMİN DE TUTMAZ

Eylül’de yayımlanan OVP, “2021 sonu için enflasyon yüzde 16,2 olacak” dedi. Merkez Bankası geçen hafta bu tahmini çöpe attı.  “Enflasyon yılsonunda yüzde 18,4 olacak” dedi. Son iki ayda enflasyon sadece yüzde 2,3 olacak da, bu son tahmin de tutacak. Bu da artık çok zor…

ERDOĞAN BU ZAMMI YAPACAK MI?

Ekim üretici enflasyonun açıklanmasıyla, devletin kendi alacaklarına uygulayacağı zam (değerleme oranı) netleşti. Maktu harçlara, MTV ’ye, damga vergisine, trafik cezalarına, pasaporta yüzde 36,2 zam gelecek. Erdoğan bu zammı yapacak mı? Göreceğiz.

TÜİK’İN İNCE İŞÇİLİĞİ

Tüketicinin en çok kullandığı ürünlerin fiyatlarındaki artışlar ise yüzde 20’nin üzerinde. Tüketici sepetinde yüzde 57 ağırlığa sahip olan “gıda ve alkolsüz içecekler,” “konut”, “ulaştırma” grubunda 12 aylık fiyat artışı yüzde 21-27 bandında. En çok ağırlığa sahip ürün gruplarında fiyat artışlarının yüzde 20’nin üzerinde olmasına rağmen manşet enflasyonun yüzde 20’nin hemen altında kalması TÜİK’in ince işçiliğini gösteriyor. Oysa TÜİK marketinde bile fiyatlarda genele yaygın bir artış var. TÜİK marketinin sepetindeki 401 ürün ve hizmetin 389’unda fiyat artışı var. Bunun 268’indeki fiyat artışı, 12 aylık tüketici enflasyonun üzerinde.

KARNABAHAR BİLE CEBE ZARAR

Sofralardaki yangını TÜİK ’in rakamları bile saklayamıyor. Son bir yılda karnabahar yüzde 124 zam görmüş. Karnabahar olmuş cebe zarar. Yine son bir yılda, kırmızı lahana yüzde 78, patates yüzde 69,8, tavuk eti yüzde 68,3 zamlanmış.

GETİRİN SANDIĞI

Tüm dünya kara kışa hazırlanıyor. Ama Erdoğan Şahsım Hükümeti’nin kılı kıpırdamıyor. Genel Başkanımız yapılması gerekenleri sıraladı. Bu adımları hemen atın. Milleti perişan etmeyin. Bunları yapamıyorsanız, o koltuklarda bir dakika daha oturmayın. Getirin sandığı…”

1) Ekim ayı kış mevsiminin kapısıdır. Kapı aralandı. Bu yıl kış, ne yazık ki kara kış. TÜİK ’in tüm makyajlarına rağmen, hayat pahalılığı milleti ezip, geçiyor.

2) Ekim’de tüketici fiyatları % 2,39 arttı. 12 aylık tüketici enflasyonu ise “ince işçilikle” % 19,89’da kaldı. Bağımsız iktisatçılardan oluşan Enflasyon Araştırma Grubuna göre ise 12 aylık enflasyon % 49,87.

3) Üretici enflasyonunda ise tarihi rekor var. Ekim’de yıllık üretici enflasyonu % 46,31. Yine bu dönemde, ara malı fiyatları % 53,20, Enerji fiyatları % 72,63 artış göstermiş. Bunların bir süre sonra tüketiciye yansıması ise kaçınılmaz.

4) Üretici ve tüketici enflasyonu arasındaki makas “turpun büyüğü heybede” diye bağırıyor. Ekimde üretici enflasyonu tüketici enflasyonun 26,42 puan üzerinde. Bu da ayrı bir rekor.

5) Eylül’de yayımlanan OVP, “2021 sonu için enflasyon % 16,2 olacak” dedi. TCMB geçen hafta bu tahmini çöpe attı. “Enflasyon yıl sonunda % 18,4 olacak” dedi. Son iki ayda enflasyon sadece % 2,3 olacak da, bu son tahmin de tutacak. Bu da artık çok zor.

6) Ekim üretici enflasyonun açıklanmasıyla, devletin kendi alacaklarına uygulayacağı zam (değerleme oranı) netleşti. Maktu harçlara, MTV ’ye, damga vergisine, trafik cezalarına, pasaporta % 36,2 zam gelecek. Erdoğan bu zammı yapacak mı? Göreceğiz.

7) Tüketicinin en çok kullandığı ürünlerin fiyatlarındaki artışlar ise % 20’nin üzerinde. Tüketici sepetinde % 57 ağırlığa sahip olan “gıda ve alkolsüz içecekler,” “konut”, “ulaştırma” grubunda 12 aylık fiyat artışı % 21-27 bandında.

8) En çok ağırlığa sahip ürün gruplarında fiyat artışlarının yüzde 20’nin üzerinde olmasına rağmen manşet enflasyonun % 20’nin hemen altında kalması TÜİK ’in ince işçiliğini gösteriyor.

9) Oysa TÜİK marketinde bile fiyatlarda genele yaygın bir artış var. TÜİK marketinin sepetindeki 401 ürün ve hizmetin 389’unda fiyat artışı var. Bunun 268’indeki fiyat artışı, 12 aylık tüketici enflasyonun üzerinde.

10) Sofralardaki yangını TÜİK ’in rakamları bile saklayamıyor. Son bir yılda karnabahar % 124 zam görmüş. Karnabahar olmuş cebe zarar. Yine son bir yılda, Kırmızı lahana % 78, Patates % 69,8, Tavuk eti % 68,3 zamlanmış.

11) Tüm dünya kara kışa hazırlanıyor. Ama Erdoğan Şahsım Hükümetinin kılı kıpırdamıyor. Genel Başkanımız yapılması gerekenleri sıraladı. Bu adımları hemen atın. Milleti perişan etmeyin. Bunları yapamıyorsanız, o koltuklarda bir dakika daha oturmayın. Getirin sandığı…

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı