Gündem

Öztunç: “Kurum; boş boş gezeceğine çevreye baksın”

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, gündeme dair açıklamalarda bulundu. Öztunç, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Giresun Şebinkarahisar’daki madende yaşanan facianın üzerinden 1 ay geçmeden bu sefer Balıkesir Ayvalık’taki maden tesisinde benzer facianın yaşanmasının bir tesadüf olmadığını yorumlayan CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç “Selde, depremde sarı çizmelerini giyen Murat Kurum, bu iki faciada niye ortada yok?. Çünkü, gidip inşaat yapacağı bir iş yok orada. Belli ki, Bakan Kurum, Bakanlığının Çevreyle ilgili kısmı için af istemiş” eleştirisinde bulundu. 

Çevrenin Değil TOKİ’nin Bakanı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztunç, “Bir aylık sürede iki ayrı facia yaşadık, barajlar, su kaynakları, yaşam alanları, tarım alanları, binlerce canlı türü tehdit altında. Bakan Murat Kurum bu konuda tekbir açıklama dahi yapmadı. Varsa yoksa inşaat. TOKİ’deki günlerini bir türlü unutamadı. Finalde inşaat yapmayacağı, beton dökmeyeceği meselelere dahil olmuyor. Çevrenin değil, TOKİ’nin Bakanı. Twiter hesabına baktık, bu iki faciaya ilişkin tek bir paylaşımı yok. Doğal alanları millet bahçesi adı altında betonlaştıracağına, gitsin maden alanlarını rehabilite etsin” dedi.  

İnsan Kaynaklı Afet

Şebinkarahisar ve Ayvalık’ta yaşanan faciaların insan kaynaklı afet olduğunu savunan Öztunç, “Selde, depremde sarı çizmeleriyle basının önüne geçen Bakanlar, bu iki faciada sessiz kaldılar.  Şebinkarahisar’da yaşanan facia nedeniyle Sivas’a bağlı Suşehri ve Koyulhisar, Tokat’a bağlı Reşadiye, Niksar ve Erbaa, Amasya’ya bağlı Taşova, Samsun’a bağlı Çarşamba ilçeleri tehdit altında. Dahası, Kelkit Vadisi, Çarşamba Ovası tehdit altında. Ayvalık’taki facia da sadece Ayvalık’ın meselesi değil. Bu bölgelerde facia sonrası olabilecek sağlık sorunlarını önlemeye yönelik tedbirler alınması gerekiyor. Para cezaları kesilerek geçiştirilecek meseleler değil bunlar. Afet bölgesi ilan edilmesi gerekir” çıkışında bulundu.

Madenci Kadar Kendi de Suçlu

Afet olduğunda hemen afet bölgelerine giden Murat Kurum’un, bu tarz insan kaynaklı afetlerde afet bölgelerine gitmemesini, açıklamada dahi bulunmamasını eleştiren Öztunç; “Selde, depremde suçu millete atabiliyor. Halkın ihmalkarlığından dem vuruyor. Bu iki facia ile ilgili söyleyecek sözü yok. Gitse, madenciyi suçlu bulacak, dayanıksız yapı inşa etmiş, kapasitesinin üzerinde çalışmış diyecek. Çünkü,  kendisi de bu suça ortak. ÇED’ini titizlikle incelemedi, su kaynağı yanında olmasını, tarım alanlarını tehdit ettiğini umursamadı, denetimini yapmadı” dedi.

Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu