Ekonomi

Piyasa gelişmeleri

Bu hafta içeride TCMB’nin Enflasyon Raporu, küresel piyasalarda ise ABD’de FED Faiz Kararı ve 2ç21 büyüme rakamı öne çıkan başlıklar olacak. Bugün içeride Temmuz ayına ilişkin Kapasite Kullanım Oranı ve Reel Kesim Güven Endeksi rakamları takip edilecek, ayrıca hazine iki adet tahvil ihalesi düzenleyecek. Haftanın ilk işlem gününde Asya piyasaları öncülüğünde görünüm negatif. Çin ve Hong Kong tarafında satışlar %3’ün üzerindeyken, ABD ve Avrupa vadeli endekslerinde kayıplar görece sınırlı. BIST tatil öncesi işlem gördüğü son iki işlem gününde küresel piyasalara paralel şekilde satış baskısı ile karşılaşmıştı. İçeride piyasaların kapalı olduğu dönemde yurtdışı piyasalar kayıplarını telafi etti. Bu nedenle BIST kısa vade için küresel piyasaların çizdiği trende karşın daha kuvvetli görünüm sergileyebilir. Teknik olarak 1343 seviyesi destek, 1365 seviyesi ise kısa vade için direnç konumlu takip edilebilir.

İZLENECEKLER

—Temmuz’21 Kapasite Kullanım Oranı

—Temmuz’21 Reel Kesim Güven Endeksi

—Hazine 6 ve 9 Yıl Tahvil İhalesi

ŞİRKET HABERLERİ

—SISE hisse geri alım programı kapsamında 19 Temmuz tarihinde TL7.43-7.45 fiyat aralığından toplam 414bin adet hisse alımı yapıldığını açıkladı.

—FADE ödenmiş sermayesini %19 oranında bedelsiz olarak artırarak TL70.5mn’dan TL83.9mn’a çıkaracak. Şirket payları bugün bölünmüş fiyat ile işlem görecek.

—HDFGS hisse geri alım programı kapsamında 19 Temmuz tarihinde TL2.68 fiyat ortalaması ile toplam 200bin adet pay alımı yapıldığını paylaştı.

Kaynak Tera Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu