Ekonomi

Pİyasanın durumu

ENDEKS NASIL PERFORMANS GÖSTERDİ?

BIST 30 Endeksi son işlem gününde %2.16 düşüş ile 1,213 seviyesinden günü tamamladı. Gün içi en düşük 1,212 seviyesini gören BIST 30 Endeksi, en yüksek 1,244 seviyesini gördü.

HİSSELER ENDEKSİ NASIL ETKİLEDİ?

Son işlem gününde endeks genelinde azalışların çoğunlukta olduğunu izledik. TCELL (1 puan) ve SISE (1 puan) endekse en çok pozitif katkı sağlayan şirketler konumunda bulunurken, BIMAS (-3 puan) ve AKBNK (-3 puan) endekse negatif katkı sağlayan şirketler oldu.

YABANCI AKTİVİTESİ NASIL?

BIST 30 hisselerinde yabancı payı azalışlarının çoğunlukta olduğunu görüyoruz. Toplam 30 hissenin 19 tanesinde yabancı payı azalışı görüldü. Yabancı payı günlük bazda en fazla artan hisseler %8.75 ile TCELL ve %3.34 ile TRKCM olurken, en fazla azalan hisselerin ise %1.99 ile KCHOL ve %1.55 ile KOZAL olduğu göze çarpıyor.

HACİM NE YÖNDE İLERLİYOR?

BIST 30 Endeksi’nde işlem hacminin son bir aylık ortalamasının üzerinde olduğunu görüyoruz. BIST 30 Endeksi’nde 14 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, geriye kalan 16 hissenin işlem hacmi son 1 aylık ortalamasına kıyasla ortalama %28 azaldı. Diğer yandan hacmi artış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-1.74 seviyesindeyken, hacmi azalış gösteren hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı %-2.78 seviyesinde gerçekleşti.

HİSSELERİN MOMENTUM TRENDİ NASIL?

RSI göstergesini incelediğimizde BIST 30 Endeksi hisselerinin 10 tanesinin yukarı yönlü trend bölgesi olan 50 ile 70 seviyesi aralığında yer aldığını görüyoruz. Hisseler özelinde ise SODA ve DOHOL hisselerinin en yüksek RSI göstergesine sahip olduğunu görüyoruz.

DÜNDEN BUGÜNE ÖNE ÇIKANLAR

Akıllı grafikleri incelediğimizde pozitif tarafta SISE, TCELL ve TRKCM dikkat çekiyor. Negatif tarafta ise, KCHOL, PGSUS, SAHOL ve VAKBN ön plana çıkıyor.

Kaynak Halk Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu