Sponsorlu Bağlantılar

Prekast İle Hem Dış Cephe Kaplanıyor, Hem Isı Yalıtımı Sağlanıyor

 

Isı yalıtımı ve cephe yenilemeyi bir arada yapan malzeme ev sahipleri tarafından tercih edilmeye başlandı. Precast adı verilen yeni cephe kaplama maddesi hızla yaygınlaşıyor. Kullanıcıların bu seçimi yapmalarındaki ilk neden Precast ile kaplanan binaların hem yüzü yenilenmekte, hem de ısı yalıtımı gerçekleşmektedir. Böylece bina tadilatında masraflar çok inmektedir.

 

Karışımında Neler Vardır?

 

Cam elyafa belli oranlarda katılan çimento ve silisli kum ile yapılan ve dökümünden sonra alana getirilen ürün ile kısa sürede binalar kaplanabilir. Projeye göre özel olarak imal edilen bina cephesi malzemesi ile aynı zamanda ses yalıtımında da çok iyi sonuçlar alınmaktadır. Bir getirisi de dış sesleri evin içine sızdırmamak olan bu sistem sayesinde trafik ve şehrin gürültüsünden uzak mekan ve evler yaratılabilmektedir.

 

Üstelik Dayanıklı

 

Çelik ile güçlendirilen cam elyafı ve çimento dış cephe kaplama malzemesinin birçok artısı daha olduğu için ilk seçim sırasındadır. Kullanıcılar tarafından uzun ömürlü olması da taktir toplamaktadır. Diğer kullanılan cephe malzemesine göre dayanıklılığı ustalar tarafından da onaylanmaktadır.

 

Malzemeler arasında kullanılan cam elyafın yanıcı bir madde olmaması ve yangınlarda kolayca ateş alan diğer cephe kaplama malzemelerinin yerine kullanımı doğru bir seçim olduğu vurgulanmaktadır. Cam elyaf aynı zamanda suya karşı geçirgenliği azalttığı için sağlıklı bir dış cephe kaplama malzemesidir. Bu sayede suyun binaya vereceği aşınma yok edilmektedir. Küçük çatlakları önleyen bir malzeme olduğu için ısı ve donma gibi sebeplerle dış cephede çatlakların büyümesi olanaksızdır. Mor ötesi ışınlara karşı da yapıyı korumaktadır. Madeni kökenli bir madde olmadığı için cam elyafının paslanma ihtimali de sıfırdır.

 

İçerdiği çimento sayesinde dış yüzeyi istenilen doku veya şekilde tasarlanır. Yani istenilirse düz dışında biçimlerde de döküm yapılabilir. Bu mimarlara da özel tasarım olanakları sunmaktadır. Çimento aynı zamanda renklendirilebilir. Böylece istenilen birden fazla doku ve renk dış cephe kaplama malzemesinde kullanılabilmektedir.

 

Avantajları Bitmiyor

 

Bir avantaj da montaj esnasında hava şartlarının belli şekilde olması gerekmemektedir. Panelleri monte ederken iskele kurulmadan direk vinç ile montajı da mümkün olabilmektedir. Bilhassa çok katlı binalarda bu büyük kolaylık sağlamaktadır. Hafif bir malzeme olduğu için binaya ağırlık vermemektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı