Sağlık Gündem

“Sağlık Elde Başlar” Projesi 4. yılında 5.000 öğrenciye ulaşacak

Zeytinburnu bölgesindeki 14 ilköğretim okulunda 5.000 çocuğa ulaşılmasının planlandığı projede, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde de çocuklara el yıkama alışkanlığının kazandırılması hedefleniyor.

 

Koç Üniversitesi Hastanesi, Zeytinburnu Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirilen “Sağlık Elde Başlar” projesi, 4. yılında da çocuklara el, tırnak temizliği ve doğru el yıkama alışkanlığı kazandırılması konusunda bilinçlendirme çalışmalarına devam ediyor. Zeytinburnu Haluk Ündeğer İlkokulu’nda düzenlenen eğitime, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Koç Üniversitesi Başhekim Yardımcısı Dr. Özgür Gözer ve Koç Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Süda Tekin katıldı. 2020-2021 eğitim öğretim yılının ilk döneminde uygulanmaya başlanan projeyle, bu yıl 14 ilköğretim okulunda 5.000 çocuğa ulaşılması amaçlanıyor.

 

Doç. Dr. Süda Tekin: “Dünyada enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili yöntem, ‘el hijyeni’ olarak nitelendirilmektedir.”

Dünyada enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili yöntemin “el hijyeni” olarak nitelendirildiğinin altını çizen Koç Üniversitesi Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Süda Tekin, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Dünya Sağlık Örgütü günlük yaşantıda el hijyeninin önemine dikkat çekmek üzere, 2008 yılından itibaren 15 Ekim’i ‘Dünya El Hijyeni Günü’ olarak ilan etti. Ellerde 150 çeşit bakteri bulunuyor. Saatte yaklaşık 25 kez elimizi ağzımıza, burnumuza, gözümüze götürdüğümüzden, hastalıkların geçişinde eller çok önemli bir yer tutuyor. Sadece el yıkamayla ishal olgularının sayısı %50, solunum yolu enfeksiyonu sayısı %25 oranında azalmaktadır. Ülkemizde 11 Mart 2020’de Koronavirüs (COVID-19) salgını ilan edildi. Koronavirüs (COVID-19) hastalığında solunum yolu virüsleri, virüs içeren balgam gibi maddeler ya da damlacıklarla, göz, burun ya da boğaz yoluyla vücuda girip yayılmaktadır. En sık görülen yayılma biçiminde eller aracı durumdadır. Eller aynı zamanda virüsün bir kişiden diğerine geçmesine de neden olmaktadır. Pandemi sırasında virüsün yayılmasını önlemenin en ucuz, en kolay ve en önemli yollarından biri, ellerin sabun ve suyla sık sık yıkanmasıdır. Milyonlarca kişinin hasta olmasına ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan bu salgının yayılmasının engellenmesinde de en önemli basamak, el hijyenidir.”

 

Doç. Dr. Süda Tekin; “Koç Üniversitesi Hastanesi, Zeytinburnu Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz ‘Sağlık Elde Başlar’ projesini el yıkamaya, temizliğe ve sağlıklı yaşama gönül vermiş insanlarla birlikte 4 yıl önce başlattık. Eğitimlerinin ilk yılında ve öğrenme hevesinde olan çocuklarımıza el temizliği ve doğru el yıkama alışkanlığının kazandırılması konusunda bilinçlendirme çalışmalarının doğru ve yerinde olduğu ve çıkan pandemiyle daha da anlamlı hale geldiği anlaşılmıştır. Sağlık ellerimizle başlar. Ellerimizi temiz tutarak başta kendimizi, sonrasında tüm toplumu koruyabiliriz. Salgın günlerinde ve yaşam boyu temizlik şarttır. Sağlıklı yaşam için ellerimizi yıkayalım,” dedi.

 

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy: “Pandemi bizlere temizliğin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösterdi.”

Konuyla ilgili konuşan Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, “Bugün ilçemizde 4.sünü gerçekleştirdiğimiz ‘Dünya El Yıkama Günü’nün başlangıç dersini yapıyoruz. Bu yıl bu etkinliğimizin 4.sünü yapıyoruz ama geçtiğimiz yıl Mart ayından itibaren dünyayı ve Türkiye’yi tabiri caizse kasıp kavuran, hepimizin hayatını etkileyen, şu an hepimizi maskeli hale getiren büyük bir salgınla mücadele ediyoruz. Bu salgın bir kez daha hijyenin, temizliğin ne kadar önemli olduğunu bizlere gösterdi. Temizliğin en başta elde başladığını, birçok hastalıklardan korunmanın yolunun ellerimizi temiz tutmamız olduğunu bütün dünyaya ve Türkiye’ye gösterdi. Geçtiğimiz yıl da benzer bir programı, yine Koç Üniversitesi Hastanesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ve Kaymakamlıkla işbirliği yaparak hayata geçirmiştik. Bu yıl da hocalarımız, doktorlarımız ilçemizdeki okulların tamamındaki bütün birinci sınıfları ziyaret edip, mobil lavabo vasıtasıyla, uygulamalı olarak doğru el yıkamayı miniklerimize öğretecekler,” açıklamasında bulundu.

Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı