Ekonomi

Seçimin çalınmasına izin veremeyiz

“PİYASANIN ROTASI”

Haftanın Makro Teması

ABD ve Çin Enflasyon / Türkiye İşsizlik – Sanayi Üretimi – Beklenti Anketi / Almanya ZEW / İngiltere Sanayi Üretimi / RBNZ Faiz Kararı

Haftanın Stratejisi

ABD 10 Yıllık Tahvil Faizi %1,00 Altında Kalıcı Olmayı Sürdürecek (Mi)?

Haftanın Konuşmaları

11 Kasım Çarşamba Saat 16.00 ECB Başkanı Lagarde

12 Kasım Perşembe Saat 19.45 Fed Başkanı Powell – ECB Başkanı Lagarde – BoE Başkanı Bailey

Seçimin Çalınmasına İzin Veremeyiz…

Corona virüsünde güncel durum, vaka sayısı 48,680,103 – tedaviye pozitif cevap veren 32,208,378 – ölü sayısı 1,233,313 kişiye ulaşmıştır.

ABD seçimlerinde Biden delege sayısında önde giderken, 2016 yılında alışık olduğumuz kilit Florida eyaletini kim olursa Başkan o olur yaklaşımı Trump’ın Florida’yı almasına rağmen bu seçimde çalışmamaktadır. Nedeni olarak pandemi süreci kaynaklı posta yolu ile yüksek katılımlı oy kullanılması Biden lehine – Trump aleyhine olmaktadır.

Trump’ın seçimlerin peşini bırakmayacağı çok net olurken, delege sayısında Biden 264 – Trump 214 yarışı sürdürmektedir. Kazanmak için 270 delegeye ulaşmak gerekmektedir.

 

Kaynak: Bloomberg

Piyasalar Trump ve Biden yarışında aşırı negatif reaksiyon vermezken aksine ABD endekslerinden pozitif ralli ile fiyatlama davranışlarını sürdürmektedir. Bu noktada teşvik paketinin seçilen başkan ile kısa sürede devreye alınabileceği beklentisi etkili olmaktadır.

Negatif senaryo içinde Trump’ın yeniden oy sayımı – mahkeme sürecine götürme aksiyonlarına seçim öncesinde hazırlıklı olduğu için piyasalar şuanda en kötü senaryoyu fiyatlamalara almamaktadır. Ons altın tarafında yukarı yönlü hareket Trump’ın aksiyonlarının belirsizliğinin altın tarafında fiyatlamaya girdiğinden bahsedilebilir.

Haftanın genelinde ABD ve Çin enflasyon, Türkiye işsizlik-sanayi üretimi-TCMB beklenti anketi, Almanya ZEW ve RBNZ faiz kararını takip edeceğiz. RBNZ tarafında herhangi bir faiz değişikliği beklemiyoruz.

12 Kasım Perşembe günü saat 19.45’te Fed Başkanı Powell – ECB Başkanı Lagarde – BoE Başkanı Bailey konuşmalarını takip edeceğiz. Fed tarafında zaten Powell virüs riskleri ve mali destek şartına ilişkin söyleyeceklerini söylediğinden Lagarde ve Bailey tarafında açıklamalarda sürpriz olabilir.

Türk Lirası dinamiklerinde Biden senaryosu ve 19 Kasım TCMB toplantısına ilişkin beklentiler fiyatlamada majör unsurlar olmaktadır.

Yıl başından itibaren gelişmekte olan ülkelerin kur performansları;

TRY %29,59 değer kaybetmektedir.

 

Türkiye dinamiklerinde 5 yıllık CDS 518,438 seviyesi ile 500 seviyesi üzerinde hareket etmektedir.

Dolar endeksi klasik (mor) ve Dolar endeksi bloomberg (turuncu) tarafında gerileme bir miktar durmuştur.

 

Kıymetli madenler, yıl başından  itibaren performansları (- kırmızı  / + yeşil)

Altın %27,90 – Gümüş %40,75 değer kazancı göstermektedir.

 

Kaynak GCM Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı