Gündem

Süper final

Simon Kuper, “Futbol Asla Sadece Futbol Değildir” kitabını 1994’de İngiltere’de yayınladığında büyük ilgi çekmişti.  Artık futbol büyük medya desteği ile ekonomik anlamda gelişmiş bir endüstriye dönüştü. Bu endüstrinin en büyük iki bölgesel şovu son bir aydır devam etmekteyken sona gelindi. Ama ne son! 11 Temmuz Pazar günü saat 03:00’de Güney Amerika, 22:00’de Avrupa Futbol Şampiyonası finali oynanacak.

 

Güney Amerika Futbol Şampiyonasında Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde yer alan dev Maracana Stadındaki finalde ev sahibi Brezilya ile Messi’li Arjantin karşılaşacak. FIFA sıralamasına göre zaten bu bölgede Brezilya 1., Arjantin 2. sırada.

 

Avrupa Futbol Şampiyonasında İngiltere’nin Londra şehrinde yer alan dev Wembley Stadındaki finalde ev sahibi İngiltere ile açılış maçında turnuvanın en genç takımı Türkiye’yi yendikten sonra FIFA’ya göre dünyanın en iyi bir ve altıncı takımı Belçika ve İspanya’yı eleyen İtalya karşılaşacak. FIFA sıralamasına göre bu bölgede İngiltere 3., İtalya 6. sırada.

 

Futboldan sonra gözler bu kez 23 Temmuz’da başlayacak Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunlarına çevrilecek. Olimpiyat mücadeleleri de 8 Ağustos 2021’de tamamlanacak.

 

Dünya böyle güzel ve heyecan dolu bir dönem yaşarken Türkiye piyasalarında bir türlü heyecan geri gelmiyor. Yabancılar yılın ikinci çeyreğinde borsada sadece 46 milyon dolarlık alım yapmışlar.  Aslında bir-iki fonun 5 hisseye yoğunlaşan alımları olmasa orası da tatsız.

 

Ne demek istediğimizi detaylandıralım: Son 3 ayda (20 milyon dolar altındaki alımları hariç tutarsak) GARAN’da 317, EREGL’de 195, TCELL’de 131, SISE’de 66, AKBNK’da 54 milyon dolar olmak üzere 5 hissede toplamda 763 milyon dolarlık alım yapıldı. Oysa 242 hissede net 982 milyon dolar satış yaptılar. YKBNK 88 milyon dolarlık satımla bu alanda lider.

 

BIST 100, 200 günlük ortalamasını yukarı geçemeden devam ediyorken bu sabah globalde risk iştahında azalma dikkat çekiyor. Emtialar, kriptolar ve Asya piyasalarında kayıplar var. Yabancının desteklemediği ve günlük hacmin 12 milyar civarında kaldığı BIST100’de 1375 altına sarkma olursa hedge önerilebilir.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksinde 1425-1437 aralığı ana destekti. Aşağı geçilince 1385’deki 200 günlük ortalama da tutmadı ve ay sonunda 1351’e kadar sarktı. Endeks, Temmuz’a % 3.2 yükselişle başlasa da 200 günlük ortalama üstünde kalmakta zorlanıyor.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı