Ekonomi

Tam istendiği gibi

BIST100 Endeksi; 21 Eylül’de 1087 den başlayan yükselişte BİR AYDA % 12.5 artış yaşayarak 21 Ekim’de 1223 seviyesine yükselmişti. 22 Ekim’de TCMB toplantısından faiz artışı beklendiğinden piyasa iyimserdi. Çünkü geçen ayki toplantıda 200 baz puan artırım yapmıştı. Bu ayda 200 baz puan yapar bekleniyordu.

 

Ama yapmadı. Onun yerine faizi dolaylı artırabilmek için Geç Likiditeyi 150 baz puan artırarak 14.75’e yükseltti. Tabi piyasa, beklediğinin gerçekleşmediğini görünce hayal kırıklığı yaşadı. Örneğin Banka Endeksi % 4.7 düşerek günü kapattı, USDTRY 7.78’den yeni bir ralliye start verdi. 6 Kasım’da 8.50 ye ulaştığında TCMB Başkanı görevden alındı, Maliye Bakanlığı yapmış Naci Ağbal atandı. Hazine Bakanı da istifa edince ekonomi yönetimi yenilenmiş oldu. Piyasalar bu işe memnun olurken yılbaşından beri Türkiye’den 13 milyar dolar çıkaran yabancı sermayenin döndüğü görüldü.

 

Ve dün TCMB, beklentiler neyse onu yaptı: Politika faizini % 15 yaptı, bugünden itibaren bu faizi kullanacağını açıkladı. Enflasyonu aşağı çekmekten bahsetti, dolarizasyona karşı önlemler alacaklarının ve rezervlerinin artış eğilimine gireceği sinyalini verdi. USDTRY 7.51e kadar inip çıkarken Banka Endeksi % 4.0 yükseldi.

 

6 Kasım Cuma akşamı 0.82 USD olan bir GARAN hissesi 2 hafta sonra bugüne 1.25 USD seviyesinden başlıyor. Yabancının dönüşü şerefine 2 hafta % 52 dolar bazında kazanç! Diğer bankalarda da o kadar olmasa da ciddi kazançlar var. Geçen hafta 5 günde 614 milyon dolar hisseye, 271 milyon dolar tahvile net yabancı girişi olduğu açıklandı. Bu hafta azalsa da bu girişin devam ettiği belli oluyor. Borsa bu sayede yeni rekorlar kırmaya aday olabilir.

 

STRATEJI

BIST100 Endeksi; Kasım ayı başından beri % 18 yükselerek yeni rekor kırarken Banka Endeksi %32 yükselerek bu yükselişe katkı sunduydu. Beklentiler gerçekleşince yeni rekorlar gelmeye devam edebilir. 1290 seviyesi destek olmak üzere pozitif olunabilir.

 

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı