Ekonomi

TCMB’nin enflasyon raporu toplantısı

Piyasa Gündemi

Fed beklentilere paralel faiz oranlarında değişikliğe gitmezken, Fed Başkanı Powell destekleyici duruşun sürdürüleceği yönündeki mesajları takip edildi. Bugün TCMB’nin Enflasyon Raporu toplantısı günün öne çıkan başlığı olarak bulunuyor. Enflasyon Raporu’nda yılsonu enflasyon tahminleri, para politikası konusunda verilecek mesajlar ve piyasalarla kurulacak iletişim önemini korurken, verilecek mesajlar yurt içi piyasalardaki fiyatlamalar üzerinde etkili olacaktır. 

Açıklanacak Önemli Ekonomik Veriler  
     
•    10:30 Türkiye – TCMB Enflasyon Raporu Önem: Yüksek
•    15:30 ABD – GSYH 2021/1Ç Önem: Yüksek

BIST-100 Güne Başlangıç

Küresel piyasalarda açıklanan verilerde toparlanma gözlenirken, uzun vadeli tahvil faizlerinde dün gün içinde yaşanan yükseliş hisse piyasalarında dalgalı bir seyrin yaşanmasında etkili oldu. Bu hafta içerisinde toparlanma çabasının gözlendiği BIST-100 Endeksi’nde dün zayıf bir seyir kaydedildi ve endeks günü %0,44’lük düşüşle 1.385,91 puandan tamamladı. ABD borsaları günü hafif satıcılı kapanışlarla tamamlarken, bu sabah ABD vadelileri hafif alıcılı bir seyir izliyor. Asya piyasalarında genel olarak yeşil bir renk hâkim. Avrupa borsalarının güne hafif alıcılı açılışlarla başlamaları bekleniyor. Endeks kapanışında 8,21 – 8,23 aralığında bulunan Dolar/TL, bu sabah 08:30 itibariyle 8,20’li seviyelerden işlem görmekte. BIST- 100 Endeksi’nin güne hafif alıcılı bir açılışla başlamasını bekliyoruz.

BIST-100 Strateji

BIST 100’de son üç gündeki yükselişin ardından dün sınırlı bir düzeltme hareketi izledik. İşlem hacmi son bir yılın en düşük seviyelerinden biri olarak kayda geçti. Son haftalarda da gördüğümüz üzere oluşan hareketler piyasa katılımcılarından gerekli desteği bulamıyor.  Dünkü sınırlı kayıplara karşın endeksin son takip ettiğimiz düşüş trendi ve düzeltmede %38,2 seviyesinin bulunduğu 1.384 seviyesinin üzerinde tutunmayı başarmış olması olumlu oldu. Dün de ifade ettiğimiz gibi açıklanan finansal sonuçların ve nisan vadeli sözleşmelerde vade sonuna yaklaşılmış olmasının hisse bazlı hareketleri ön plana çıkarabileceği ve volatilitenin artış kaydedebileceği göz önünde bulundurulmalı. Endekste direnç olarak 1.423 destek olaraksa bugün için 1.363 kritik olacaktır.  

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı