Gündem

Tianzhou-4 kargo uzay aracı Çin Uzay İstasyonu’yla kenetlendi

Tianzhou-4 isimli kargo uzay aracı bugün başarıyla fırlatıldı ve Beijing saatiyle sabah 8:54 itibarıyla Çin’in Uzay İstasyonu’yla kenetlendi.

Çin İnsanlı Uzay Mühendisliği Ofisi’nden açıklanan bilgiye göre, Tianzhou-4 isimli kargo uzay aracı, bu sabah 01.56’da Uzun Yürüyüş-7 Y5 taşıyıcı roketiyle, ülkenin güneyindeki Hainan eyaletinde yer alan Wenchang Uzay Fırlatma Alanı’ndan uzaya gönderildi.

Tianzhou-4, öngörülen yörüngeye oturduktan sonra uzay istasyonuyla kenetlendi.

Bu fırlatma görevi, Çin’in insanlı uzay projesi kapsamındaki 22’inci, aynı zamanda Çin Uzay İstasyonu projesi kapsamında bu sene içinde gerçekleştirilen birinci uçuş misyonu oldu.

Dünyada en büyük taşımacılık kapasitesine sahip kargo uzay gemisi olan Tianzhou-4, fırlatılacak Shenzhou-14 insanlı uzay gemisine malzeme desteği sağlayacak.

Üç taykonot taşıyan Shenzhou-14 insanlı uzay gemisinin Haziran’da uzaya gönderilmesi ve üç taykonotun uzay istasyonunda altı ay kalması planlanıyor.

Çin Uzay İstasyonu inşasının yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu