Sponsorlu Bağlantılar

Türk kahvesinin kökeni

Türk kahvesinin kökeni

 

Kahve, Osmanlı İmparatorluğu’ndan bu yana Türk yaşamında ve kültüründe önemli bir rol oynamıştır. Binlerce yıldır kahvenin birçok kültürde evlilik, sosyalleşme, dua ve misafirperverlik ayinleri üzerinde büyük etkisi olmuştur. Pek çok geleneksel ritüel artık uygulanmasa da kahve Türk kültürünün önemli bir parçası olmaya devam ediyor.

“Satranç oyuncularının ve filozofların sütü” olarak bilinen kahve, 1555 yılında iki Suriyeli tüccar tarafından İstanbul’a geldi. Türk kahvesi, 17. yüzyılın ortalarında Osmanlı sarayının bayramlarının ayrılmaz bir parçası oldu. 40’tan fazla asistanın yardımıyla kahve makinesi bir fincan Sultan’ın kahvesini hazırladı ve servis etti. Kahve törenleri ayrıca düğün geleneklerini ve cinsiyet normlarını şekillendirmeye yardımcı olur. Tarih boyunca harem hanımlarına Türk kahvesinin nasıl düzgün bir şekilde hazırlanacağı öğretilmiştir.

Türk kahvesi nasıl yapılır?

Aşağıdaki adımları izlerseniz bu kahveyi evde kolayca yapabilirsiniz:

Önce küçük bir kahve fincanını yarısına kadar suyla doldurun ve içmeden önce beş dakika bekletin. Bir kişi küçük bir bardak su kullanabilir, iki kişi iki bardak kullanabilir vb. Hemen küçük bir cezve tenceresine dökün.

 

İkinci olarak, öğütülmüş kahveyi ölçün: doğru kıvam için 1:2 oranı 1 fincan soğuk su ile 2 çay kaşığı çekilmiş kahvedir. Sıcak suyu büyük bir tencereye dökün, çekilmiş kahveyi ekleyin ve iyice karışana kadar karıştırın.

Çekilmiş kahveyi bir Türk cezvesinde tamamen eriyene kadar soğuk suyla karıştırmak için bir çay kaşığı kullanın. İçeceğin tadı biraz daha tatlıysa, kahve ve suya şeker eklenebilir.

Misafirler, kahvelerini kendilerine servis edilmeden önce her zaman ne kadar tatlı istediklerini sormalıdır. Aşağıda bazı olası seçenekler bulunmaktadır.

Biraz daha az tatlı (şeker ilavesiz)

Biraz şeker ekle

Biraz tadı var (1 şeker çubuğu ekleyin)

Çok tatlı (2 şeker ekler)

 

Hesaplamaya mauna tarafından tasarım fincan da dahildir. Kahve içen kişi sayısına bağlı olarak, her fincan farklı miktarda şeker gerektirebilir.

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu