Ekonomi

Üçüncü Dalga Geldi

Parayı verip aşıları alan ABD ve İngiltere aşılamada ileri aşamalara geçerken (İngiltere’de ölüm sayısı günlük 7’ye inmiş) geri kalanlar üçüncü dalga karşısında ek önlemlere geçmek zorunda kalıyor. Yeni vaka sayısında Avrupa’da Türkiye’den sonra ikinci sırada yer alan Fransa, 3 Nisan’dan itibaren ülke genelinde karantinaya gitmişti. Almanya’da tam kapanma bu hafta başlıyor. Yarın Bakanlar Kurulu toplantısında son halini alacak tedbirlerde Merkel’in virüsten korunma önlemlerini merkezi hükümete alarak daha güçlü önlemler alması bekleniyor. Virüsün yaygın olduğu yerlerde şirketlere çalışanlara test zorunluluğu bile getiriliyor. Ama Alman Sanayiciler Birliği (BDI), sert bir kapanma kararının ekonomiyi son derece kötü etkileyeceği uyarısında bulundu.

Türkiye’de bugün Bilim Kurulu toplantısı var. Ramazan ayının başlayacağı yarın ise Cumhurbaşkanlığı kabinesi toplantısı bekleniyor. Yeni kararların da yarın akşam duyurulması bekleniyor. Geçen haftanın son günlerinde gıda ve market hisselerinde yaşanan yükseliş bunlara bağlanabilir.

Bu hafta Türkiye’de ana gündem TCMB Faiz kararı olacakken ayrıca ödemeler dengesi, işsizlik verileri ve sanayi üretim verileri izlenecek. Dünyada ise ABD’de salı açıklanacak TÜFE ana gündem olacaktır. Zira geçen hafta gelen ÜFE yıllıkta % 3.8 beklenirken %4.2 geldi. Halen Powel’a inanan piyasalar ise güçlü kalmayı sürdürdü. ABD ve Avrupa’nın büyük borsaları Almanya, Fransa, Hollanda geçen haftayı da rekorlarla kapattı.

Rusya’nın Karadeniz ve Ukrayna sınırında yığınak yapması, NATO- Ukrayna-Rusya arasında gelişmeler bölgemizde yeni bir jeopolitik risk başlığı olarak ortaya çıkmakta. Cumartesi günü Ukrayna Başkanı Zelensky Türkiye’ye gelerek görüşme yaptı. Bir dönemin riski Libya ise rahatlamış görünüyor. Bugün, Libya’nin yeni hükümeti Türkiye ziyaretinde olacak, anlaşmalar yapılacak.

Piyasalar açısından bakıldığında haftaya başlangıç biraz tatsız gibi. Asya hisse piyasalarında ve emtialarda satışlar hakim. BIST100’ün 1400ü kırıp 1373lere kadar gerilediği Cuma gününde tekrardan tepki gelmişti. Ancak 1400 üzerinde kalıcı olmadan pozitif olamıyoruz.

STRATEJI

BIST100 Endeksi; 1400 seviyesinin üstünde tutunamadı ancak düştüğü yerden de tepki verdi. Yine de 1410 üstüne geçilmeden iyimser olmayı önermiyoruz.

Kaynak Alnus Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu