Ekonomi

Uluslararası sermaye piyasaları

Eurotahvil Piyasaları

Tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri öncesinde, teşvik paketi beklentileriyle %1,18 seviyesine kadar yükselen Amerika 10 yıllık tahvilin getirisi, verilerin beklenenin altında gelmesi ile %1,13 seviyelerine geriledi ve bir önceki kapanışa göre 3 baz puan yükselerek %1,17 seviyelerinden günü sonlandırdı. Avrupa bölgesi tahvillerinde de İtalya dışında satışlar hakimdi. İngiltere 10 yıllık tahvilin getirisi 4 baz puan yükselerek %0,48, Almanya 10 yıllık tahvilin getirisi 1 baz puan yükselerek -%0,45 ve İtalya 10 yıllık tahvilin getirisi ise 1 baz puan düşerek %0,53 seviyesinden günü sonlandırdı.

TL’deki değer kazancıyla beraber risk iştahının da yüksek olması Türk Hazine eurotahvillerindeki alımların hızlanmasına sebep oldu. Beş yıllık ülke risk primi bir önceki kapanışa göre 7 baz puan azalarak 286 seviyesine gerilerken, hazine getiri eğrisi 6-8 baz puan daraldı. Beş yıllık ve on yıllık kıymetler sırasıyla %4,21 ve %5,44 seviyesinden, uzun vade kıymet ise %6,24 seviyesinden günü sonlandırdı.

Banka ve şirket tahvillerinde de pozitif seyir devam ederken, kısa vade senior ve uzun vade sermaye benzeri kıymetlerdeki likidite oldukça sınırlı kaldı. İş bankası 2022 vadeli kıymetin getirisi 5 baz puan daralarak %3,61, İş Bankası 2030 vadeli kıymetin getirisi ise 13 baz puan daralarak %6,98 seviyesinden işlem gördü. Yapı Kredi Bankası 2031 vadeli sermaye benzeri kıymetteki kazanımlar, yüksek talep ve düşük likidite sebebiyle 1,5 doları buldu.

ABD & Avrupa Hisse Senedi Piyasaları

Beklenenden daha iyi gelen Ocak ayı işsizlik rakamı ile birlikte ABD hisse senedi piyasaları güne kuvvetli başladı. Senato, Demokratların önderliğinde bütçe tasarısını Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç duymadan temsilciler meclisine taşıdı. Başkan Yardımcısı Kamala Harris, oylamada ortaya çıkan eşitliği bozdu ve tasarı lehine oyunu kullandı. Tasarının meclisten de geçmesi durumunda, uzun süredir koşulan $1,9 trilyonluk teşvik paketinin detayları belli olacak. Batılı diplomatlar ve üst düzey ABD yetkilileri NBC News’e verdiği demeçte, Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın İran’a yönelik stratejiyi tartışmak için Cuma akşamı Amerika’nın önde gelen Avrupalı müttefikleri ile sanal bir toplantı yapacağını söyledi. Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq endeksleri seansı sırasıyla %0,30,%0,39 ve %0,57 oranında primlerle sonlandırdı. İngiltere Merkez Bankası, AB Bölgesinden negatif faiz oranlarında farklı bir konumda olduğunu söyledi. Cuma günü yayınlanan yeni verilere göre, AstraZeneca ve Oxford Üniversitesi tarafından geliştirilen koronavirüs aşısı, ilk olarak İngiltere’de keşfedilen Covid varyantına karşı önceki varyantlara kıyasla aynı verimlilik düzeyine sahip. Açıkladığı Aralık ayı fabrika satışları ile beklentilerin altında kalan Almanya’da DAX endeksi günü yatay tamamlarken, FTSE 100 endeksi %0,22 oranında değer kaybetti. Euro Stoxx 50 endeksi ise %0,37 oranında primlendi.

S&P 500 endeksinde yer alan on bir sektörün onu günü değer kazanımlarıyla tamamlamayı başarırken, teknoloji hisselerinde %0,22 oranında gerçekleşen kayıplar endeksi baskıladı. Sanayi ve iletişim hizmetleri hisselerinin sırasıyla %1,71 ve%0,95 oranlarında primlenmesi ise endeksi yukarı taşıdı. Ford, dün seans sonrası piyasada hisse başına 7 sentlik bir zarar beklentisinin üzerinde 34 sentlik bir kar bildirdi. Otomobil üreticisi, dünya çapında devam eden yarı iletken arz kıtlığının ise üretimi ve karı azalttığını söyledi. Şirket hisseleri %1,23 oranında primlendi. Johnson& Johnson, Covid-19 aşısını acil kullanım izni başvurusu kapsamında Gıda ve İlaç İdaresine sundu. Onaylanması halinde, Pfizer ve Moderna’nın ürünlerinin ardından Amerikalıların kullanabileceği üçüncü Covid-19 aşısı olacak. Şirket hisseleri günü % 1,52 primlerle kapattı. Bugün bilanço açıklamalarında bulunan ve yatırımcılar tarafından ilgi gören şirketler Activision ve Snapchat oldu. Hisseler sırasıyla %9,64 ve %9,14 oranlarında değerlendi. T-Mobile ise tahminlerin üzerinde hisse başı kar açıklamasına karşın, eski Sprint abonelerini ağına taşıması sebebiyle bu yıl daha fazla maliyete maruz kalacağını söyledi ve günü %4,07 oranında değer kayıplarıyla sonlandırdı. Dow Jones endeksinde yer alan Nike, Cisco ve Walmart sırasıyla %3,19,%1,76 ve%1,28 oranlarında kazanımlarıyla öne çıktı.

DAX endeksinde yer alan on sektörün dördü seansı primlerle tamamlamayı başarırken, iletişim hizmetleri ve gayrimenkul hisselerinde sırasıyla %1,5 ve %1,1 oranlarında gerçekleşen değer kayıpları endeksi baskıladı. Sağlık ve sanayi sektörleri ise sırasıyla %1,52 ve %0,78 oranlarında değer kazanarak endeksi destekledi. Daimler ve BMW, konuya aşina olan kişilere göre, ortaklaşa sahip oldukları park uygulaması şirketi Park Now’ı Avrupalı rakip EasyPark Group’a satmak için görüşüyor. Daimler hisseleri günü %1,65 oranında kazanımlarla tamamlarken, BMW hisseleri ise%1,02 oranında değer kaybetti. Endeksin en kötü performans gösteren şirketi %2,1’lik kayıplarla Siemens olurken, Bayer ise son günlerdeki güçlü performansını devam ettirdi ve %2,84 oranında primlendi.

Ocak ayı tarım dışı istihdamdaki değişim verisi piyasa beklentisi olan 105 binin altında 49 bin olarak ABD tarafından paylaşılırken, Ocak ayı işsizlik oranı ise tahminlerden daha düşük %6,3 seviyesinde duyuruldu. Dış ticaret açığı ise beklentilerin üzerinde $66,6 milyar olarak duyuruldu. Almanya’nın duyurduğu Aralık ayı fabrika siparişleri ise piyasanın %1’lik düşüş beklentisine karşın, -%1,9 olarak gerçekleşti.

Piyasalar ABD’nin haftaya açıklayacağı Ocak ayı enflasyon verisi ve Michigan Üniversitesin yayınladığı Şubat ayı öncü tüketici güven endeksi gibi verileri takip ediyor olacak. Almanya’nın haftaya paylaşacağı enflasyon ve sanayi üretimi verileri ise önem kazanacak.

Emtia & FX Vadeli Kontratları (Futures)

Haftanın son gününde dolar tüm G10 para birimleri karşısında değer kaybetti. Hafta başından beri sert şekilde yükselen dolar endeksi, tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri öncesinde 91,50 seviyelerinde seyrederken, verilerin beklentilerin altında gerçekleşmesi ile 91 seviyelerine kadar geriledi ve günü değer kaybederek sonlandırdı. Sabah saatlerinde 1,1960 seviyelerinde tutunmakta zorlanan EURUSD paritesi ise veriler sonrasında yeniden 1.20 seviyesinin üzerine tırmandı ve 1,2045 seviyelerinden günü %0,69 değer kazanarak sonlandırdı. Gün içinde en düşük 1,3663 seviyesini gören GBPUSD paritesi ise Amerika açılışıyla birlikte 1,3740 seviyesine kadar yükseldi ve günü %0,45 değer kazanarak 1,3735 seviyelerinden sonlandırdı. Japon yeninde dolar karşısında değer kaybının son günlerde hızlanmış olması dikkat çekiyor. Bugün de 105,77’ye kadar yükselen USD/JPY paritesinde son dört ayın zirvesi görülmüş oldu. Ancak ABD istihdam verisi sonrası gerileyen parite hafif değer kaybıyla 105,40 civarında günü sonlandırdı. 105,58’de bulunan 200 günlük ortalamasının da altında kapanış yapmış oldu. Son iki gündür dolardaki yükselişin de etkisiyle yönünü aşağı çeviren altın ve gümüş, ABD istihdam verisi sonrası değer kazandı. Spot altın yaklaşık %1 primle $1811 ve spot gümüş %2’nin üzerinde primle $26,90 seviyelerinde günü sonlandırdı.

Petrol fiyatlarında hafta boyu izlenen kuvvetli seyir bugün de korundu. Hafta ortasında OPEC+’ın açıklamaları ile destek bulan petrol fiyatları, Çin’in artan talebiyle yükselişini korumuş oldu. WTI petrol %1,4 primle $57’a yakın ve Brent petrol %1,1 primle $59,50 seviyesinde haftayı sonlandırdı. Hem WTI petrol hem de Brent petrol pandemi fiyatlamasının başladığı yaklaşık bir yıl önceki seviyelerine ulaşmış oldu. Bakır tarafında da piyasadaki pozitif havanın etkisi izlendi. Son haftalarda hafif geri çekilme izlediğimiz bakır fiyatları tekrar yönünü yukarı çevirdi ve günü %1,1 primle $7912,5 seviyesinde sonlandırdı.

Kaynak İş Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı