Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı dün 1483,50 ile 1514 puanları arasında dalgalanarak günü %1,94’lük yükselişle 1511,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Güne kararsız başlayan sözleşme öğleden sonra gelen alımlarla bir süredir güçlü direnç seviyesi olarak bahsettiğimiz 1500-1510 aralığının hemen üzerinde kapanış gerçekleştirmiş oldu. Sözleşmede günün zirvesine yakın kapanış yapılması da olumlu tabloyu destekledi. Son dönemde içeride ekonomi politikalarında normalleşme yönünde atılan adımlardan ve aşı haberlerinden destek bulan sözleşmede bugün 10:30’da TCMB Finansal İstikrar Raporu’nun içereceği mesajlar önemli olacaktır. Sözleşmede haftanın zirvesi olan 1521 ilk direnç konumunda olup buranın da geçilmesi durumunda hareketler hız kazanabilir. Aşağıda ise 1500 – 1510 ilk destek bölgesi haline geldi. Buranın altında 1490 – 1480 aralığı diğer önemli destek bölgesi olarak izlenebilir. 

Dolar/TL Yakın Vade

PPK toplantı özetinde sıkı duruşun enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar kararlılıkla sürdürüleceği açıklandı. Özette zorunlu karşılıklarda değişikliğe ihtiyaç olduğu vurgusunun ardından piyasalar kapandıktan sonra ilerleyen saatlerde TCMB zorunlu karşılık oranlarını yükseltti. Zorunlu karşılıklarda kredi şartı da kaldırıldı. Hafta başında yukarı yönlü hareketlerin dikkat çektiği kur cephesinde dün aşağı yönlü bir fiyatlama etkili oldu. Kasım vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,9671 – 7,8481 seviyeleri arasında hareket ederek günü %1,19 oranında düşüşle 7,8860 seviyesinden tamamladı. Bugün yurt içinde ekonomik güven endeksi ile Finansal İstikrar Raporu açıklanacak. TCMB’nin piyasalarla kuracağı iletişim önemli olacaktır. Kontrat işleme kapandığı sırada 92,10 seviyelerine yakın işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 91,91 seviyelerinden, kontrat işleme kapandığı sırada 7,88’li seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,88 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı