Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Şubat vadeli endeks kontratı dün 1695 ve 1720 puanları arasında dalgalanarak günü %0,35’lik yükselişle 1713,50 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat volatil bir seyir izlediği çarşamba gününü kapanışa doğru gelen alımlarla primli tamamladı. Küresel varlıklardaki karışık görünüme rağmen TL varlıklardaki güçlü seyir dün de devam ederken, gün içinde yurtiçinde beklentileri aşan kasım ayı sanayi üretimi verisi takip edildi. Bugün ABD’de haftalık istihdam verisinin yanı sıra Powell ve Biden’in açıklamaları önemli olacaktır. Kontratın güne hafif alıcılı başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1720 seviyesinin üzerinde 1725 ve 1740 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenebilir. Geri çekilmelerde 1705 seviyesinin altında 1694 ve 1680 seviyeleri takip edilebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Ocak vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,4610 ve 7,5300 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %1,07’lik düşüşle 7,4709 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratında hafta başında etkili olan yukarı yönlü denemelerin ardından dün değer kayıpları görüldü. Gün içinde yurtiçinde açıklanan kasım ayı sanayi üretimi verisi yıllık bazda %11 oranında artışa işaret ederek beklenti rakamı %9,1’i aştı. Önceki akşam Fed üyelerinin konuşmaları sonrası yeniden 90,0 seviyesinin altını test eden küresel dolar endeksi ise gün içindeki sınırlı da olsa değer kazandı. Dolar gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı karışık bir görünüm sergilese de TL tarafındaki pozitif ayrışma, kontrattaki kayıplarda etkiliydi. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurtdışında ise ABD’de açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları verisinin yanı sıra akşam saatlerinde Powell ve Biden’in açıklamaları oldukça önemli olacak. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 90,3 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle yatay seviyelerden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,41’li seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,40’lı seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.  

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı