Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Ekim vadeli endeks kontratı dün 1292 ve 1313,75 puanları arasında dalgalanarak günü %1,47’lik düşüşle 1294,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat haftanın ikinci gününü küresel risk iştahındaki geri çekilme ve kar satışlarına bağlı olarak düşüşle tamamladı. Gün içinde yurtiçinde açıklanan sanayi üretimi yıllık bazda %10,4 oranında artış kaydederek güçlü bir görünüm sunarken yurtdışında aşı gelişmelerine yönelik olumsuz haber akışı piyasaları aşağıya çekti. Bugün ECB’den Lagarde’ın açıklamaları ve ABD ÜFE verileri takip edilecektir. Kontratın güne yataya yakın başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1300 seviyesinin üzerinde 1309 ve 1318 seviyeleri takip edilebilir. Geri çekilmelerde ise 1292 seviyesinin altında 1283 ve 1275 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Ekim vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,9085 ve 7,9575 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,67’lik yükselişle 7,9550 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı salı gününe sınırlı yükselişle başladı. Yurtdışında aşı çalışmalarına yönelik olumsuz haber akışı nedeniyle küresel risk iştahındaki zayıf seyir ve küresel dolar endeksindeki yükseliş kontratın günü primle tamamlamasına neden oldu. Gün içinde yurtiçinde açıklanan ağustos ayı sanayi üretimi verisi aylık bazda %3,4 yükselişle güçlü bir görüntü sergilerken veri dışında ABD’den Doğu Akdeniz’e yönelik yapılan açıklamalar takip edildi. Yurtdışında ise aşı haberlerinin dışında ABD’de açıklanan beklentilerle uyumlu enflasyon verisi takip edildi. Küresel dolar endeksi ise 93,1 seviyelerinden başladığı günde zayıflayan risk iştahıyla beraber kapanışa doğru 93,5 seviyelerine doğru yükseldi. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmayacak olup jeopolitik gündem yine yakından izlenecektir. Yurtdışında ise ABD’de açıklanacak ÜFE verisinin yanı sıra bilançoların etkisi takip edilecek. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 93,5 seviyelerine yakın işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 93,6 seviyelerine yakın, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,92’li seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,93 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

Kaynak Gedik Yatrım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı