Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Şubat vadeli endeks kontratı dün 1598,25 ve 1629 puanları arasında dalgalanarak günü %0,92’lik düşüşle 1607 uzlaşma fiyatından tamamladı. Fitch’den gelen görünüm değişikliği sonrası haftaya sınırlı yükselişle başlayan vadeli kontrat, gün içinde zayıflayan küresel risk iştahı ve Brezilya kaynaklı gelişmelerin gelişmekte olan ülke para birimlerini ve borsalarını baskı altına almasıyla son 3 haftanın en düşüklerini test etti. Bugün seans kapanışına doğru yurtdışında Powell’ın yapacağı açıklamalar takip edilecek olup kontratın güne yukarı yönlü başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1615 seviyesinin üzerinde 1626-1630 bölgesi ve 1640 seviyeleri önemli olacaktır. Olası geri çekilmelerde ise ilk destek 1608 seviyesinde oluşacak olup altında 1600 ve 1587 seviyeleri ön plana çıkacaktır.

Dolar/TL Yakın Vade

Şubat vadeli Dolar/TL kontratı dün 6,9740 ve 7,0980 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %1,34’lük yükselişle 7,0625 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı haftaya Fitch’in değerlendirmeleri sonrası yataya yakın bir seyirle başladı. Gün içinde yurtiçinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanım oranı verileri takip edilirken, yurtdışında Brezilya kaynaklı gelişmelere bağlı olarak gelişmekte olan ülke para birimlerinin baskı altında kaldığını izledik. Brezilya Real’i ile birlikte TL’nin benzerlerinden uzun süre sonra negatif ayrışması kontratta şubat ayının en kuvvetli yükselişlerini görmemizi sağladı. Doların gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı değer kazanmasına karşın dolar endeksi zayıf seyrini sürdürerek 90,0 seviyelerine doğru geriledi ve düşüş serisini 3 güne çıkardı. Bugün yurtiçinde önemli bir veri akışı bulunmazken yurtdışında kontratın kapanış saatine doğru Powell’ın açıklamaları önemli olacaktır. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 90,1 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle 90,0 seviyelerine yakın, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,05 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,01 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı