Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Nisan vadeli endeks kontratı cuma günü 1474 ve 1569 puanları arasında dalgalanarak günü %1,93’lük düşüşle 1544 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat şubat ayının son gününde volatil fiyatlamalarını sürdürdü. Sabah açılışla beraber hacimsiz şekilde 1500 seviyesinin altına sarkan kontrat devamında tepki denemelerinde bulunsa da ABD 10 yıllıkları ve kur tarafında oynaklığın sürmesiyle haftayı sert düşüşle noktaladı. Bugün yurtiçi ve yurtdışında imalat PMI verileri ile 4.çeyrek büyüme verisi takip edilecek. Kontratın haftaya yukarı yönlü başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1560 seviyesinin aşılması durumunda yukarıda 1570 ve 1585 seviyeleri önemli olacaktır. Geri çekilmelerde ise 1550 seviyesinin altında 1540 ve 1520 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Mart vadeli Dolar/TL kontratı cuma günü 7,3692 ve 7,5889 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %3,43’lük yükselişle 7,5676 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı volatilitenin yüksek seyrettiği şubat ayının son işlem gününde yukarı yönlü sert fiyatlamalar gerçekleştirdi. Güne yükselişle başladıktan sonra TL’deki tepki çabalarıyla öğle saatlerinde kazançlarının bir kısmını geri veren kontrat, öğleden sonra ABD tahvil piyasasının yeniden yukarı yönlü hareket etmesiyle cuma gününü zirvelerine yakın seviyelerden noktaladı. Gün içinde yurtiçinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları, yurtdışında ABD’de açıklanan ve tahminlere yakın gerçekleşen kişisel gelirler-harcamalar ve tüketici güveni verileri takip edildi. Küresel dolar endeksi de perşembe günü öğleden sonra başlattığı yukarı yönlü seyri cuma günü de devam ettirdi ve gün içinde 90,7 ile son bir haftanın zirvelerine tırmandı. Bugün yurtiçinde son çeyrek büyüme ve imalat PMI verileri izlenecek. Yurtdışında ise yine imalat PMI verisiyle beraber ABD ocak ayı inşaat harcamaları verisi önemli olacak. Cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 90,6 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksinin sabah itibariyle 90,8 seviyelerinden, cuma günü kontrat işleme kapandığı sırada 7,47 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,38 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı