Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Ekim vadeli endeks kontratı dün 1316,75 ve 1333,50 puanları arasında dalgalanarak günü %0,97’lik yükselişle 1330,25 uzlaşma fiyatından tamamladı. Haftanın ilk gününe yatay bir seyirle başlayan vadeli kontrat gün içinde bankacılık sektörüne yönelik iyimserliğin sürmesiyle ekim ayı zirvelerini tazeledi. Veri akışının zayıf kaldığı günde yurtdışında teşvik paketine yönelik görüşmeler sınırlı da olsa risk iştahını destekledi. Bugün ABD tarafında açıklanacak konut verileri piyasaların radarında olacak. Kontratın güne hafif satıcılı başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1320 seviyesi ilk önemli destek seviyesi olarak izlenecek olup altında 1308 ve 1300 seviyeleri önem kazanacaktır. Yukarıda ise 1330 seviyesinin üzerinde 1336 ve 1348 seviyeleri direnç noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Ekim vadeli Dolar/TL kontratı dün 7,8535 ve 7,9170 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,26’lık düşüşle 7,8790 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı haftanın ilk gününe yataya yakın bir seyirle başlasa da TL varlıklarda cuma günü öğleden sonra başlayan pozitif fiyatlamaların sürmesi kontratın günü düşüşle kapatmasını sağladı. TCMB toplantısının yapılacağı haftada faiz artırımına yönelik beklentiler ve küresel dolar endeksindeki geri çekilme dün kontratın gün içinde 7,85 ile son 12 günün en düşüklerini test etmesinde etkiliydi. Önemli bir veri akışının bulunmadığı günde küresel tarafta ABD’de teşvik paketine yönelik iyimser bekleyiş risk iştahını sınırlı da olsa desteklerken dolar endeksinde kayıplara neden oldu. Dolar ayrıca gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğunluğuna karşı da sınırlı da değer kaybetti. Bugün yurtiçinde yine önemli bir veri akışı bulunmuyor. Yurtdışında ise ABD eylül ayı inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri takip edilecek. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 93,2 seviyelerine yakın işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 93,3 seviyelerinden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 7,89’lu seviyelerden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 7,88 seviyelerinden işlem gördüğünü izliyoruz.

 

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı