Ekonomi

ViOP bülten

BIST – 30 Yakın Vade

Aralık vadeli endeks kontratı dün 1237 ve 1288,75 puanları arasında dalgalanarak günü %3,29’luk yükselişle 1277 uzlaşma fiyatından tamamladı. Vadeli kontrat dün küresel taraftaki yüksek risk iştahına karşın kurda yukarı yönlü hareketlerin devam etmesiyle gün içinde baskılı bir seyir izledi. Ancak kapanışa doğru bankacılık sektörüne gelen güçlü alımlar kontratı son bir haftanın zirvelerine taşıdı. Bugün yurtdışında ABD seçim sonuçları ve hizmet PMI verileri izlenebilir. Seçim sonuçlarının netleşmemesine bağlı olarak volatil bir seyir izlenebilecek güne kontratın yükselişle başlamasını bekliyoruz. Kontratta bugün 1283 seviyesinin üzerinde 1291 ve 1300 seviyeleri direnç; geri çekilmelerde ise, 1275 seviyesinin altında 1265 ve 1256 seviyeleri destek noktaları olarak izlenebilir.

Dolar/TL Yakın Vade

Kasım vadeli Dolar/TL kontratı dün 8,5142 ve 8,6250 seviyeleri arasında dalgalanarak günü %0,23’lük yükselişle 8,5344 seviyesinden tamamladı. Yakın vadeli Dolar/TL kontratı salı günü kapanışa doğru TL’de görülen tepki hareketlerine karşın değer kazandı ve yükseliş serisini 8 güne çıkardı. Sabah kontratın açılmasının ardından açıklanan ekim ayı enflasyon rakamı yıllık %11,9 ile beklentilere paralel gerçekleşirken, gün içinde TL tarafındaki negatif ayrışma devam etti ve hem kontrat hem de spot tarafta yeni zirveler test edildi. Yurtdışında ise ABD’de dün yapılan kritik başkanlık seçimi takip edilirken seçim öncesi yatırımcıların iyimser fiyatlamaları küresel dolar endeksine satışlar getirdi. Dolar endeksi kapanışa doğru 93,4 seviyelerine gerileyerek son 4 günün en düşüklerini test ederken; dolar, gelişmekte olan ülke para birimlerinin çoğuna karşı değer kaybetti. Bugün ABD’de seçim sonuçlarına yönelik haber akışı fiyatlamalarda etkili olacaktır. Seçim sonuçlarının henüz netleşmemesine bağlı olarak hareketliliğin yüksek seyretmesinin olası olduğu günde ayrıca ADP özel sektör istihdam verisi ve hizmet PMI rakamları takip edilecektir. Yurtiçinde ise bugün önemli bir veri akışı bulunmuyor. Dün kontrat işleme kapandığı sırada 93,4 seviyelerinden işlem gören küresel dolar endeksi sabah itibariyle 93,8 seviyelerinden, dün kontrat işleme kapandığı sırada 8,46 seviyelerinden işlem gören Dolar/TL kurunun ise sabah itibariyle 8,43’lü seviyelerden işlem gördüğünü izliyoruz.

Kaynak Gedik Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı