Gündem

Xi’den Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi’nin 70 yılı için kutlama mesajı

Çin Cumhurbaşkanı Xi JinpingÇin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi’nin kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen toplantıya video mesaj gönderdi.

Xi mesajında Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi’nin 1952 yılında kurulmasından bu yana geçen 70 yıl içinde Çinli ve yabancı işletmeler arasındaki bağların sıkılaştırılmasında, uluslararası ekonomik ve ticari temasların ilerletilmesinde ve ülkeler arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli rol oynadığına vurgu yaptı.

Xi geçen 70 yılın aynı zamanda Çin’in dışa açılma uygulamalarını sürekli olarak genişletmesinin ve ülkelerin işletmelerinin kalkınma fırsatlarından yararlanarak, ortak kazanç gerçekleştirmelerinin göstergesi olduğunun altını çizdi.

Xi, günümüz dünyasında, büyük değişiklikler ile ciddi salgının içiçe geçtiğini, ekonomik küreselleşmenin karşı akımlarla karşılaştığını, dünyanın yeni bir dalgalanma ve değişim dönemine girdiğini vurguladı.

Ülkelerin sanayi ve ticaret çevrelerinin barışçıl kalkınmaya yönelik beklentilerinin daha büyük, adalet ve hakkaniyete yönelik arzularının daha şiddetli ve işbirliğine dayalı ortak kazanç hakkındaki isteklerinin daha acil olduğuna işaret eden Xi, şu dört maddelik öneri ileri sürdü:

-Bütün güçlerin birleştirilerek, salgının üstesinden gelinmesi;

-Ticaret ve yatırımın yeniden canlandırılması;

-İnovasyonun kalkınmaya güç katmasının sağlanması;

-Küresel yönetişimin geliştirilmesi.

Xi Çin’in yüksek seviyeli dışa açılmayı genişletme kararlılığının değişmeyeceğini, Çin’in kapısının daha da açılacağını vurguladı.

Xi, Çin’in, pazar odaklı, yasallaştırılmış ve uluslararasılaştırılmış bir iş ortamı oluşturmaya, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Anlaşması’nı yüksek seviyeli olarak yerine getirmeye, yüksek nitelikli Kuşak ve Yol ortak inşasını ilerletmeye devam edeceğinin, küresel sanayi ve ticaret çevrelerine daha fazla piyasa, yatırım ve büyüme fırsatlarını yaratacağının altını çizdi.

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu