Gündem

Yabancı sermaye Çin piyasasına iyimser bakıyor

Wall Street Journal’da dün yer alan haberde, Çin’in Ağustos ayındaki ekonomik toparlanmasının hız kazandığı, perakende satışlarının geçen yılın aynı dönemine göre arttığı kaydedildi.

Çin ekonomisinde yılın ilk aylık büyümesi gerçekleştirilmiş oldu, bu da Çin ekonomisinin salgından önceki seviyeye geri döndüğü anlamına geliyor.

CNN’de 15 Eylül’de çıkan bir diğer göre, COVID-19 salgınının küresel ekonomiyi dar boğaza itmesine rağmen, Çin ekonomisi yükselme yoluna giriyor. Ekonomi birkaç aydır toparlanma modunda ve tüketiciler dışarı çıkıp para harcamaya başladı.

Japonya’nın en büyük ekonomi gazetesi Nihon Keizai Shimbun’da dün yer alan makelede ABD işletmelerinin yöneticilerinin 15 Eylül’de Chongqing’de açılan “Çin İnternet Smart Exposu”na katıldığı bildirildi. Makeleye göre, bu Çin ve ABD arasında yaşanan teknolojik çatışma sırasında Çin pazarının stratejik önemini açıkça yansıttı. Amerikan teknoloji devlerinden Qualcomm, Intel ve Hewlett-Packard’ın yöneticileri Smart Expo’nun açılış töreninde konuşmalar yaparken, Huawei, Tencent ve Baidu’dan yöneticiler de bu etkinliğe katıldı.

Financial Times ise dün Çin’in COVID-19 vakalarının çok düşük bir seviyeye düşmesi ve hükümetin altyapı projelerinin ekonomik faaliyetlerine destek sağlamasının ardından ekonomik toparlanma ivmesinin arttığını yazdı.

Singapur’un “Lianhe Zaobao” gazetesi de 15 Eylül’de Asya Kalkınma Bankası’nın aynı gün yayınladığı, Çin’in Asya-Pasifik bölgesinde ekonomik krizden başarıyla kurtulan birkaç ekonomiden biri olduğuna dair bir rapora yer verildi.

 

 

Kaynak Çin Uluslararası Radyosu
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı