Ekonomi

Yaşanan kar realizasyonlarının

*Yeşil ok olumluyu kırmızı ok olumsuzu göstermektedir.

Yaşanan kar realizasyonlarının ardından ABD borsaları günü artıda kapattılar. Bu sabah ise Nasdaq vadelisi hafif artıda seyrederken, S&P500 vadelisi %0,4 ekside. Asya’daki ise ana endekslerde artılar daha fazla. Diğer yandan, Dolar’daki zayıflık da sürerken, Gelişmekte Olan Ülke (GOÜ) para birimleri sakin bir görüntü çiziyorlar. ABD seçimlerinin geride kalması ve aşı ile ilgili gelişmeler GOÜ’lere yönelik olumlu bir algı oluşturmuş gözüküyor. Bu ortamda, dün TCMB’nin beklentiler doğrultusunda faiz artırımı yapması ve sadeleşmeye gitmesi TL varlıkların ön plana çıkmasını sağlayabilir. Bu kapsamda, Dolar /TL 7,50 civarındaki desteğini kırarak yeni bir düşüş dalgasına girebilir. BIST100 endeksinde de bankacılık endeksi öncülüğünde yükseliş isteği devam edebilecekken, kısa vadeli olarak 1.350 seviyesi hedef olarak duruyor.


        

 

MAKROEKONOMİ

        
ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile Fed arasında pandemi için yürürlüğe konulan acil kredi verme imkanları konusunda çıkan anlaşmazlık bugün dikkatimizi çekiyor. Hazine Bakanı, Fed tarafından  kullanılmayan kaynakların Hazine’ye iade edilmesini istemekte. Aşı haberleri ve artan koronavirüs vaka sayısı izlenmeye devam ediliyor. Artan vaka sayısı küresel anlamda kısıtlamaları da beraberinde getiriyor. ABD’de Kalifornia eyaletinde sokağa çıkma yasağı uygulanırken, Tokyo virüse karşı alarm düzeyini en üst seviyeye çıkardı.  Japonya’da kasım ayında imalat ve hizmet PMI verisinin bir önceki aya göre hafif gerilediğini görüyoruz, endekslerin ikisi de 50 eşik değerinin altında seyretmekte. Beklentilerin aksine dün Endonezya ve Filipinler merkez bankaları faiz indirimine gitmişti, Çin Merkez Bankası ise gösterge kredi faiz oranlarında bir değişikliğe gitmedi.

Bugün TSİ 18’de Euro Bölgesi’nde kasım ayına ilişkin tüketici güveni öncü verisi açıklanacak. Avrupa genelinde artan yeni koronavirüs vaka sayıları ve sıkılaştırılan tedbirlerin etkisiyle tüketici güveninin gerilemesi bekleniyor. Bunun yanında, TSİ 11.15’te ECB Başkanı Christine Lagarde’ın konuşması takip edilecek. İngiltere’de ise TSİ 10’da ekim ayına ilişkin perakende satışlar verisi açıklanacak.

Yurt içi tarafta ise, bugün TSİ 10’da kasım ayına ilişkin tüketici güven endeksi verisi takip edilecek. Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, ekim ayında bir önceki aya göre %0,1 oranında azalarak 81,9 seviyesine gerilemişti. Son dönemde Cumhurbaşkanımız tarafından paylaşılan ekonomide yeni döneme yönelik olumlu açıklamalar izlenmekte. Bunun etkisinin bu ayki tüketici güvenine olumlu yansıması beklenebilir çünkü veri ilgili ayın ilk iki haftasını kapsamakta. Bundan sonraki süreçte atılacak reform adımları ve düşen döviz kurlarının etkisiyle tüketici güveninde artış olması muhtemel. Bugün ayrıca TSİ 10’da ekim ayına ilişkin TOBB kurulan ve kapanan şirketler istatistikleri de açıklanacak.

Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repo faizini, beklentiler doğrultusunda 475 baz puan artırımla %10,25 seviyesinden %15 seviyesine getirdi. Merkez Bankası, tüm fonlamanın temel politika aracı olan bir hafta vadeli repo faiz oranı üzerinden yapılacağını belirterek öngörülebilirliği artırdı ve neticede sadeleşme politikasına uygun olarak tek faiz üzerinden fonlama sağlanacağını belirtti.

         Merkez Bankası, politika faizini, ağırlıklı ortalama fonlama maliyetine çekti.

Dikkat Çeken Noktalar:

  • Kur geçişkenliği, küresel gıda fiyatlarındaki yükseliş ve enflasyon beklentilerindeki bozulmanın enflasyon görünümünü olumsuz etkilediği ve kasım ayına ilişkin öncü verilerin enflasyonda yakın dönemdeki döviz kuru oynaklığı kaynaklı bir yükselişe işaret ettiğine yer verildi. Güçlü ve net parasal sıkılaştırma ile beraber enflasyondaki bu artışın ise geçici olacağı değerlendirildi.
  • Küresel ve yurt içi büyüme görünümüne dair belirsizliklere yer verildi. Küresel ekonominin üçüncü çeyrekte toparlandığına vurgu yapılsa da son dönemde artış gösteren Covid-19 vakaları nedeniyle önümüzdeki dönemde küresel ekonomiye ilişkin belirsizliklerin arttığına değinilmiş. Karar metninde ihracata direkt bir vurgu görmüyoruz, ancak belirsizliklere yapılan vurgu ihracat görünümü açısından da değerlendirilebilir.
  • Yurt içinde iktisadi faaliyetteki toparlanmanın sürdüğüne vurgu yapılırken, artan vaka sayıları nedeniyle getirilen kısmi kısıtlamaların, başta hizmetler sektörü olmak üzere iktisadi faaliyetin kısa vadeli görünümüne dair belirsizlikleri artırdığı ifade edilmiş.
  • Düşük enflasyon ortamının kalıcı olarak tesisinin, ülke risk primlerinin düşmesi, dolarizasyon eğiliminin tersine dönmesi, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla, makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceği de vurgulanmış.
  • Bir sonraki PPK toplantısı 24 Aralık’ta gerçekleşecek.                    

Son günlerde ekonomide yeni dönem vurgusu ile finansal istikrarın güçlendirilmesi, enflasyonun aşağı çekilmesi ve maliye politikasında manevra alanının yeniden tesis edilmesi için çaba sarf edileceğinin belirtilmesiyle Türk varlıklarına belirgin bir yönelme olduğunu ve risk primi göstergemizin 400 baz puanın altına iyileştiğini gördük. Dünkü faiz artırımı da bu söylemler doğrultusunda enflasyonist baskıları hafifletmek için uygulamaya konuldu. Piyasa katılımcıları, faiz artırımı sonrası ekonomi yönetiminin kredi genişlemesi ile bağlantılı olan zorunlu karşılık ve aktif rasyosu gibi düzenlemelerine yönelik de adım atabileceğini değerlendiriyor.

Bu arada geçen ayki PPK karar metninde ithalatta dengelenme ve ihracatta güçlü toparlanmaya atıf yapılmıştı, güncel metinde ise salgın döneminde sağlanan güçlü kredi ivmesinin gecikmeli etkileriyle artan iç talebin, ithalat kanalıyla cari işlemler dengesini olumsuz etkilediği ifade edilmiş. Dolayısıyla kısa vadede cari dengede belirgin bir iyileşme beklenmediğini söyleyebiliriz.

  • Ek olarak dün kasım ayının ikinci haftasına ilişkin kredi kartı harcamalarını takip ettik. İndirimlerin de desteğiyle kredi kartı harcamalarının veri setimizin uzandığı 2014 yılından bu yana en yüksek seviyeye eriştiğini gözlemledik. İç talepteki gidişat için takip ettiğimiz kredi kartı harcamaları, 13 Kasım haftasında başlıca elektronik eşya, bilgisayar, giyim ve aksesuar ve internet üzerinden yapılan alışveriş kaynaklı güçlü bir artış sergilemiş.


 
ŞİRKET HABERLERİ 

Aksa Enerji (AKSEN, Nötr): Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te 240 MW kurulu güçte bir doğal gaz kombine çevrim santrali kurulması ve santralde üretilen elektriğin garantili kapasite bedeli karşılığında 25 yıl boyunca satışının yapılması amacıyla Aksa Enerji’nin %100 bağlı ortaklığı olarak Özbekistan’da Aksa Enerji Tashkent FE LLC adında bir şirket kurulmuştu. Tashkent Region Khokimiyat (Taşkent Bölgesi Belediye Başkanlığı) tarafından bahsi geçen santralin inşaatı için gerekli arazi tahsisi işlemleri tamamlanmıştır.

Bizim (BIZIM, Nötr): Şirket paylarına ilave likidite sağlamak ve yatırımcıları korumak amacıyla hakim ortağımı Yıldız Holding’den temin edilerek pay geri alımında kullanılan 13,6mn TL fonun tamamının, mevcut durum itibariyle Şirket işletme sermaye ihtiyacı olmadığı gözetilerek hakim ortağa iade edilmesine karar verilmiştir.

Bursa Çimento (BUCIM, Pozitif): Modernizasyon yatırımı projesi kapsamında yatırım harcamalarının finansmanında kullanılmak amacıyla; Şirket’in 180mn TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle, %177,77777 oranında 320mn TL nakit (bedelli) artırılarak, 500mn TL’ye çıkarılmasına karar verildiği duyurulmuştur.

Teknolojik alt yapının yıpranması nedeniyle, yüksek üretim ve bakım-onarım maliyeti gerektiren mevcut üretim hattının modernize edilmesi, enerji tüketiminin azaltılması, kalorifik maliyetlerin, bakım-onarım giderlerinin düşürülmesi, karbon ayak izinin azaltılması ve kapalı stok sahalarının artırılması suretiyle çevreye duyarlı, doğal kaynakların en verimli şekilde kullanıldığı, daha değişik ürün yelpazesinde üretim yapılabilecek klinker ve çimento üretimi hedeflenmekte olduğu ve bu amaca yönelik olarak fizibilite çalışmalarına başlanılan ve yaklaşık inşaat, makine teçhizat, montaj ve diğer ekipmanlar ile birlikte tahmini maliyeti 89,7mn Euro harcama bütçesi öngörülen ve tahmini 24 aylık yatırım süresini ihtiva eden Modernizasyon Projesi Yatırımına başlanmasına karar verilmiştir.

Garanti Bankası (GARAN, Nötr): Banka 18 Kasım 2020 tarihinde 367 gün vadeli 267.500.000 ABD doları ve 312.000.000 Euro tutarında iki ayrı dilimden oluşan sendikasyon kredisi anlaşması imzalamıştır. 18 ülkeden 30 finansal kurumun katılımıyla ve dış ticaretin finansmanı amacıyla kullanılacak olan kredinin toplam maliyeti ABD Doları dilim için Libor + %2.50, Euro dilim için Euribor + %2.25 olarak gerçekleşmiştir. Sözleşmedeki akordeon özelliği ile birlikte yeni katılımlarla kredi tutarı artabilecektir.

28 Ekim 2020 Tarihli Garanti Bankası Raporumuz için tıklayınız…

İş Bankası (ISCTR, Sınırlı Negatif): İş Bankası’nın ana hissedarı İş Bankası Mensupları Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı, 50mn nominal hissenin borsada satışa konu edilebilmesi için MKK’ya başvurdu. İş Bankası’nın sermaye yapısına göre, ödenmiş sermayesi 4,5 milyar TL olan bankada söz konusu vakfın yaklaşık 1,69 milyar liraya karşılık gelen %37,52 hissesi bulunuyor. Buna göre MKK’ya kaydedilen hisseler Banka’nın sermayesinde %1,11 paya denk geliyor.
9 Kasım 2020 Tarihli İş Bankası Raporumuz için tıklayınız…

Net Holding (NTHOL, Sınırlı Pozitif): Hırvatistan’da bulunan Casino’nun renovasyonu tamamlanmış olup faaliyete geçmiştir.
 
Turkcell (TCELL, Nötr): Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, Türkiye’nin 5G teknolojisine tam geçiş yapabilmesi için önemli ölçüde fiber altyapı yatırımına ihtiyaç duyduğunu vurguladı. Şu an Türkiye’de bulunan 400 bin kilometrelik bir fiber hattın 5G’ye geçiş için yeterli olmadığını belirten Erkan, “Bu uzunluğun 1mn kilometre olması gerekiyor. Turkcell olarak kurulduğumuz günden beri ülkemizin kaynaklarını en doğru ve en verimli şekilde kullanmaya gayret ediyoruz.” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Dünya)

12 Kasım 2020 Tarihli Turkcell Raporumuz için tıklayınız…

Türk Hava Yolları (THYAO, Sınırlı Pozitif): THY iştiraki Turkish Cargo, COVID-19 aşılarını taşımaya başladı. THY’den yapılan açıklamada, Çin’de üretilen COVID-19 aşılarının özel soğutma sistemlerine sahip 7 adet konteyner ile Brezilya’ya taşındığı belirtildi. Taşıma, 17,000 kilometre uçuş mesafesinde, Pekin’den İstanbul aktarmalı olarak Sao Paulo’ya gerçekleştirildi. Açıklamada, Turkish Cargo’nun Mumbai, Brüksel, İstanbul, Singapur, Dubai, Basel, Londra ve Amsterdam gibi sertifikalı destinasyonlara ilaç taşıyarak, 400’den fazla destinasyon arasında küresel ilaç koridoru oluşturduğu belirtilerek, üretilen ve üretilme aşamasında olan COVID-19 aşılarını tüm dünyaya ulaştırma noktasındaki kararlılık vurgulandı. Açıklamada yer alan bilgiye göre Turkish Cargo; aşı, ilaç ve ısı kontrollü yük taşımacılığında artan talebe cevap verebilmek için ilave 1200 metrekare alana sahip ısı kontrollü akıllı depoyu devreye aldı. Ayrıca konteyner tedarikçileri ile yapılan anlaşmalar sonucunda soğuk zincir taşımalarına yönelik kapasitesini %30 seviyelerinde artırdı. Şirket, anlık olarak ilave 150 uçak paletine cevap verecek bir kapasite ile soğuk zincir taşıma ölçeğini aylık 25,000 tona kadar yükseltti.

12 Kasım 2020 Tarihli Türk Hava Yolları raporumuz için tıklayınız…

SEKTÖR HABERLERİ

Akaryakıt: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikasından (EPGİS) alınan bilgiye göre, Başkent Ankara’da ortalama 6,36 liradan satılan motorinin litre fiyatı ise 6,34 lira olacak. Motorinin litresi İstanbul’da 6,29 liradan 6,27 liraya, İzmir’de 6,40 liradan 6,38 liraya inecek. Kaynak: Hürriyet

Halka Arz: Sermaye Piyasası Kurulu(SPK), Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret’in halka arzını onayladı. SPK haftalık bülteninde yer alan karara göre, Mehmet Şükrü Başar, Fikret Başar, Mitat Başar, Burhan Başar, Fahrettin Çezik, Mahmut Koçum, Aydın Çelik ve Suat Erdem’in her birinin sahip olduğu 1.500.000 TL nominal değerli toplamda 12.000.000 TL nominal değerli 12.000.000 adet B grubu paylar da halka arz edilecek. Fazla talep gelmesi halinde, Mehmet Şükrü Başar, Fikret Başar, Mitat Başar, Burhan Başar, Fahrettin Çezik, Mahmut Koçum, Aydın Çelik ve Suat Erdem’in her birinin sahip olduğu 750.000 TL nominal değerli toplamda 6.000.000 TL nominal değerli 6.000.000 adet A grubu payın B grubuna dönüştürülerek ek satışı gerçekleştirilebilecek. 1 TL nominal değerli paylar 8 TL ve 9 TL fiyat aralığından satışa sunulacak. Kaynak: Foreks

DİĞER SİRKET HABERLERİ

RTA Laboratuvarları (RTALB): Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü (DMO) ile SARS- Cov-2(2019-nCov)RT-qPCRTespit Kitinin temini hususunda akdedilen Sağlık Market Tıbbi Malzeme Çerçeve Anlaşması kapsamında, 16.10.2020 tarihinde verilen 500bin adet ürün siparişinin teslimatı dün itibarıyla tamamlanmıştır.

FAİZ PİYASALARI

Perşembe günü ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti %14,80 seviyesinden %14,87 seviyesine yükseldi. TCMB, perşembe günü GLP kanalıyla piyasayı 69,3 milyar TL %14,75’ten fonladı. TCMB perşembe günü geleneksel repo ihalesi açarak piyasayı 10 milyar TL (28 gün, %15,06’dan) fonladı. Merkez Bankası piyasayı toplamda ise 234,3 milyar TL ile 165 milyar TL’si (%14,92 faizle) geleneksel repo ihalelerinden karşılanacak şekilde fonladı. 

ABD 10 yıllık hazine tahvillerinin faizi dün güne %0,87 seviyelerinden başlarken, gün içerisinde %0,82-%0,87 bandında hareketin ardından %0,84 seviyesinden günü kapattı.

Yurt içi tahvil piyasasında, dün verim eğrisi genelinde faizlerde sınırlı değişimler gözlendi. Bu kapsamda, günlük bazda kısa vadeli tarafta faizlerde 10-20 baz puana varan değişimler gözlenirken, orta ve uzun vadeli tarafta ise faizlerde 20-30 baz puana varan düşüşler görüldü.

 

GÜNLÜK ÖZET PİYASA VERİLERİ

Kaynak Ziraat Yatırım
Hibya Haber Ajansı

Etiketler

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı