Gündem

Yurt içi piyasalar

Önemli Gelişmeler

Sağlık Bakanlığının son verilerine göre; 1. Doz uygulanan aşı oranı: %66,28 2. Doz uygulanan aşı sayısı: %44,51 Günlük vaka sayısı: 22.898 Günlük Vefat sayısı: 91

Uluslararası yatırım bankası JP Morgan: Türkiye, göz çarpmadan güçlü mali performans göstermeye devam ediyor. 2021 yılında bütçe açığının GSYH’ya oranının yüzde 3,5 olan hedefin altında, yüzde 2,7 olmasını bekliyoruz. Kısa vadeli, dövize endeksli borçlanmaya bağımlılığın azaltılması borç dinamiklerini iyileştirdi. Pandemi ile ilişkili harcamaların düşük tutulması ve yüksek vergi toplama oranı mali dengelerde keskin iyileşmeye yol açtı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), 2015’ten bu yana istikrarlı bir düşüş gösteren küresel cari işlemler dengesizliklerinin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle 2020’de arttığını ve bu yıl daha da artmasının beklendiğini bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı, borç limitinin geçerlilik süresinin dolmasıyla ülkenin temerrüde düşmemesi için olağanüstü tedbirleri devreye sokarak bazı borçlanma faaliyetlerini askıya aldı.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller, Fed’in ekonomiye sağlamakta olduğu desteği azaltmaya Ekim ayına kadar başlayabileceğini söyledi. Waller, gelecek iki ayda açıklanacak verilerin istihdamda yeterli, tatmin edici artışa işaret etmeleri halinde varlık alımlarının azaltılmaya başlanmasına destek vereceğini vurguladı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), aralarında Yunanistan, İrlanda, Libya ve İran’ın da bulunduğu 16 ülke ve adayı, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle “tüm seyahatlerden kaçının” tavsiyesinin verildiği “yüksek riskli ülkeler” listesine dâhil etti.

İngiltere’de 2 Ağustos tarihinden itibaren ülkeye girişlerde, “Yeşil geçiş kartında tam aşılandığını kanıtlayan AB vatandaşlarıyla, aşı kartını gösteren ABD vatandaşları 10 günlük karantina zorunluluğundan muaf tutulacak.

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, coronavirüs salgınında durumun öngörülemez olmasına karşın şu anda bir ek bütçe hazırlamayı düşünmediklerini söyledi.

JP Morgan, Çin’in regülasyonlarda yaptığı değişikliklere rağmen gelişmekte olan piyasa hisse senetleri için tavsiyesini ‘ağırlığını artır’ olarak devam ettirdi.

ABD’nin başkenti Washington DC, vaka sayılarının hızlı artmasından dolayı tüm şehirde iç mekânlarda maske takılmasını zorunlu hale getirdi.

İç tarafta, Temmuz ayı enflasyon verisi açıklanacak.

BİST100: Endekste dünkü işlem gününe 1397 puandan bir miktar pozitif açılışla başlanırken, gün içinde en yüksek 1405 seviyesi test edildi. Kapanış ise 1399 puandan tamamlandı. Sektörel bazda bakıldığında; Demir–Çelik hisselerinde geri çekilmeler yaşanırken, Bankacılık sektöründe ise yüzde 0,71’lik yükseliş gerçekleşti. Teknik görünümde; pozitif fiyatlamaların devam etmesi durumunda; ilk etapta 1420 ve 1445 seviyeleri direnç olarak karşımıza çıkmakta. Diğer taraftan, olası satıcılı işlemlerde ise; 1380- 1375 ve 1362 destek bölgeleri bulunuyor.

VİOP30 YAKIN VADE: Dünkü işlem gününde 1521 puandan yatay açılış yapan Ağustos vadeli kontrat, seans içinde bir ara yukarı tarafta 1533 seviyesini test ederken, sonrasında oluşan geri çekilmeyle beraber kapanışı 1517 puandan tamamladı. Endekste, yeni güne alıcılı işlemlerle başlamamız durumunda; 1535 ve 1550-1555 bölgeleri direnç olarak takip edilebilir. Öte taraftan, olası aşağı yönlü hareketlerde ise; 1500-1505 ve 1480 seviyeleri destek olarak izlenebilir

Kaynak Işık Menkul
Hibya Haber Ajansı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı