Sponsorlu Bağlantılar

Zeytinyağı

Zeytinyağı

Zeytin ve zeytinyağının Akdeniz ve Ege bölgesinde köklü bir geçmişi vardır. Bu geçmiş süreç içerisinde birçok medeniyetler yıkılmış ve kurulmuş ama zeytin ve zeytinyağı üretiminde hiç değişiklik olmamış o geçmişten günümüze kendini unutturmadan getirmiştir. Bilinen en eski zeytinyağı üretimine MÖ 4500 yıllarında Girit’te rastlanmıştır. Ama yapılan araştırmalar gösteriyor ki zeytinyağının bu yıllardan çok daha eski zamanlarda da üretildiği ve tüketildiğidir.

Zeytinyağı elde etmenin bilinen ilk yöntemi toplanan zeytinlerin eller yardımıyla iyice ezilip daha sonra sıcak su yardımıyla yağının alınmasıdır. Bu yöntem bilinen ilk yöntem olsa da son yöntem olmamıştır. Gelişen dünya uygarlıkları ile zeytinyağı yapımı da değişime uğramış ve insanlar zamanla organik zeytinyağı almaya çok dikkat etmiştir. Bugün zeytinyağı üretiminde kullanılan en modern uygulama Kontinü uygulamasıdır.

Zeytinyağı Türleri

Zeytinyağı belirli türlere ayrılır;

  • Naturel sızma zeytinyağı
  • Naturel birinci zeytinyağı
  • Naturel ikinci zeytinyağı
  • Rafine
  • Riviera vb. bunlar içerisinde en doğalı en başta bahsedilen naturel zeytinyağıdır. İçerisinde hiçbir kimyasal madde bulunmaz tamamen doğal zeytinyağıdır.

 

Daha Fazla Göster

Berkan Yıldırım

1992 doğumlu. Eskişehir Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümü 3. sınıf öğrencisi. 2 yıldır çeşitli dergilerde editörlük görevi yapmaktadır. En büyük hayali ulusal bir gazetede editörlük görevine devam etmek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı